Sagital yönde farklı maksiller konuma sahip bireylerde maksiller sinüs hacimlerinin dental volumetrik tomografi kullanılarak morfometrik olarak karşılaştırılması
Morphometric comparison of maxillary sinus volume using dental volumetric tomography in individuals with different saggital maxillary positions
  1. Tez No: 347699
  2. Yazar: GİZEM ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM DUMLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, maksillanın sagital yöndeki konumunun, maksiller sinüslerin hacmi ile olan ilişkisinin değerlendirilmesidir. Çalışma grubu, Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Radyoloji Birimi arşivinin retrospektif olarak incelenmesi sonucu elde edilen, 40'ı kadın, 35'i erkek toplam 75 hastanın dental volumetrik tomografi (DVT) görüntülerinden oluşmaktadır. Alınan DVT görüntüleri, MIMICS 14.0 (Materialise HQ Technologielaan, Leuven, Belçika) üç boyutlu modelleme programına aktarılarak, sağ ve sol maksiller sinüslerin hacimleri ölçülmüştür. Maksillanın sagital yöndeki konumunu belirlemek amacı ile önce DVT görüntüleri üzerinden orbitalar çakıştırılarak sanal sefalometrik radyografiler rekonstrükte edilmiştir. Daha sonra elde edilen sefalometrik radyografiler Dolphin Imaging 11.5 (Dolphin Imaging&Management Solutions, Chatsworth, ABD) yazılım programına aktarılarak iki ortodontist tarafından ayrı ayrı sefalometrik değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirme sonucu maksillanın sagital yöndeki konumu belirlenerek hastalar retrognatik, normal ve prognatik olmak üzere gruplandırılmıştır. İstatistiksel analizler için ise SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 programı kullanılmıştır. Maksillanın konumu ile sağ, sol ve toplam sinüs hacimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmazken; ANS-PNS uzunluğu ile sağ, sol ve toplam sinüs hacimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak; maksillanın konumsal olarak maksiller sinüsün hacmi üzerinde bir etkisi olmadığı fakat maksillanın boyutsal olarak sinüs hacmini etkilediği; ön-arka yöndeki uzunluğu arttıkça sinüs hacminin de arttığı belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler; dental volumetrik tomografi, hacim, maksilla, maksiller sinüs, sefalometrik değerlendirme.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the saggital position of maxilla and the maxillary sinus volume. The study group consisted of DVT images of 75 patients (40 females, 35 males) which were chosen by analyzing the records of Radiology Department of Marmara University Dentistry Faculty retrospectively. All the DVT images were assessed using MIMICS 14.0 software (Materialise HQ Technologielaan, Leuven, Belgium) and the right, left and total maxillary sinus volumes were calculated. Also cephalometric radigraphies were reconstructed from the DVT images by superimposing the orbital bones. Then these DVT derived cephalometric radiographies were imported to Dolphin Imaging 11.5 software (Dolphin Imaging&Management Solutions, Chatsworth, USA) and cephalometric evaluation was performed by two orthodontists to determine the saggital position of the maxilla. As a result of the evaluation, patients were subdivided into three groups acording to the saggital position of maxilla as retroghnatic, normal or prognathic. Statistical analysis was performed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 software. There was no statistically significant difference between the saggital position of the maxilla and the right, left and total maxillary sinus volumes. However statistically significant relationship was found between ANS-PNS and the right, left and total maxillary sinus volumes.As a conclusion; it was found that the saggital position of maxilla had no effect on the maxillary sinus volume but the antero-posterior length of the maxilla was found to be positively correlated with the maxillary sinus volume; as ANS-PNS increased so did the maxillary sinus volume. Key Words; cephalometric evaluation, dental volumetric tomography, maxilla, maxillary sinus, volume.