Validation and sensitivity pictorial pediatric symptom checklist
Resimli psikososyal ve davranış sorunları kontrol listesinin geçerlilik ve güvenirliği
  1. Tez No: 347701
  2. Yazar: ELİF ARDIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL ÜNSAL BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Resimli Psikososyal ve Davranış Sorunları Kontrol Listesi?nin (Pictorial Pediatric Sympthom Checklist - PPSC) Türkçe? ye uyarlanması, geçerlilik ve güvenirliğinin sınanması amacıyla metadolojik olarak yapılmıştır. Resimli Psikososyal Davranış Sorunları Kontrol Listesi?nin Türkçe?ye uyarlanması ile riskli çocukların erken dönemde tanılanması, ayrıntılı tanı ve tedavi için ailelerin ve çocukların gerekli sağlık kuruluşlarına zamanında yönlendirilebilmesi, ülke genelinde yapılacak olan çalışmaların daha kolay, ucuz ve etkin şekilde yapılabilmesinin sağlanacağı düşünülmüştür. Çalışma İstanbul ilinde iki ayrı ilköğretim okulunda öğrenim gören, 6-16 yaş grubu çocuğun 2613 ebeveynine uygulanmış ve çalışmaya alınma kriterlerine uyan 799 ebeveyn ile tamamlanmıştır. Çalışma sonucunda Kapsam Geçerlik İndeksi (KGİ) % 92.2 bulunmuştur. Eşdeğer yarılar analizine göre ölçeği bir yarısına ve tamamına ait güvenirlik düzeyi yeterli düzeydedir (sırasıyla; r=0.751 ve r=0.858). Madde-toplam korelasyonları içinde sadece bir maddenin korelasyonu (#20) 0.30?un altında bulunmuştur. PPSC?nin Cronbach alpha iç tutarlılığı 0.89 olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin faktör analizi, ölçekten çıkartılan bir madde olmak üzere toplamda 34 maddeye uygulanmıştır. Faktör analizi sonucu dört faktörlü bir yapı ortaya çıkarılmıştır. Maddelerin faktör yük değerleri 0.33 ? 0.72 arasında değişmiştir. Dört faktörlü yapının açıkladığı varyans % 37.63?dür. Sonuçlar, Türkçe PPSC?nin çocuklarda psikososyal ve davranışsal sorunları inceleme fırsatı veren geçerli ve güvenilir bir tarama aracı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out methodologically in order to report translation and adaptation of the Pictorial Pediatric Symptom Checklist (PPSC) from English into Turkish and estimates of validity and reliability of the Turkish version. The study assumed that translating the Pictorial Pediatric Symptom Checklist into Turkish could help early diagnosis of children at risk, refer families and children to the relevant medical institutions in time for detailed diagnosis and treatment, and launch nationwide campaigns in a more easy, inexpensive and efficient way. The study included 2613 parents of children aged 6-16 at two primary schools in Istanbul, Turkey but the study enrolled 799 parents who met the eligibility criteria. The Content Validity Index was found to be 92.2%. According to the split half analysis, the reliability levels were sufficient for one of the halves and for the whole scale (r=0.751 and r=0.858 respectively). Among the item-total correlations, the correlation of only one of the items (#20) was found to be below 0.30. The Cronbach?s alpha internal consistency of the PPSC was found as 0.89. One of the items was excluded from the scale, so the factor analysis was conducted with a total of 34 items. As a result of the factor analysis, a four-factor construct was created. The factor load values of the items varied between 0.33 and 0.72. The variance that the four-factor construct accounted for was 37.63%. The results showed that the Turkish version of the PPSC was a valid and reliable screening instrument for examining psychosocial and behavioral disorders in children.