Stochastic strong ground motion simulations on North Anatolian fault zone and Central Italy: Validation, limitation and sensitivity analyses
Kuzey Anadolu fay hattı ve Orta İtalya?da stokastik kuvvetli yer hareketi simulasyonları: Doğrulama, yeterlilik ve duyarlılık analizleri
  1. Tez No: 269069
  2. Yazar: BELİZ UĞURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sismik olarak aktif bölgelerde depreme dayanıklı tasarım ve analiz çalışmaları için potansiyel yer hareketlerinin değerlendirilmesi zorunludur. Yapıların güvenilir deprem tasarımı, analizi ve güçlendirilmesi için yer hareketlerinin olası en büyük değerleri ve frekans içeriği gereklidir. Kuvvetli yer hareketi kaydı olmayan veya yetersiz kayıt bulunan bölgelerde, yer hareketi simülasyonları fizik-temelli sentetik kayıtlar sağlar. Bu simülasyonlar sadece deprem mühendislerini ilgilendiren parametreler temin etmekle kalmaz, aynı zamanda depremlerin mekanizmalarını anlamak için öngörü sağlar.Bu tez çalışmasında yoğun sismik aktiviteye sahip üç bölgede kuvvetli yer hareketi simülasyonları sunulmaktadır. Dinamik köşe-frekansı yaklaşımına dayanan stokastik sonlu-fay simülasyon yöntemi, Düzce, L'Aquila ve Erzincan bölgelerinde gerçekleştirilen üç örnek çalışmaya uygulanmıştır. Düzce çalışmasında, bölgesel sismik kaynak, yayılım ve saha parametreleri, simülasyonların gerçek kayıtlarla doğrulanması aracılığı ile belirlenmiştir. L'Aquila örnek çalışmasında, bölgesel parametrelerin belirlenmesinin yanı sıra, kullanılan yöntemin depremin yönlülük etkilerini simüle etmekteki yeterliliği araştırılmıştır. Çok az kayıt bulunan Erzincan bölgesi için yapılan çalışmada ise optimum model parametreleri, geniş simülasyon grupları kullanılarak hatayı en aza indirgeme yöntemiyle belirlenmiştir. Daha sonra, girdi parametrelerindeki küçük değişikliklerin simülasyon sonuçları üzerinde yarattığı değişimi gözlemlemek amacıyla parametrik duyarlılık çalışması yapılmıştır.Bu çalışmanın sonuçları stokastik sonlu-fay simülasyon yönteminin, büyük depremler için yakın saha bölgelerinde gerçekçi fizik-tabanlı sentetik kayıtlar ürettiği kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Assessment of potential ground motions in seismically active regions is essential for purposes of seismic design and analysis. Peak ground motion intensity values and frequency content of seismic excitations are required for reliable seismic design, analysis and retrofitting of structures. In regions of sparse or no strong ground motion records, ground motion simulations provide physics-based synthetic records. These simulations provide not only the earthquake engineering parameters but also give insight into the mechanisms of the earthquakes.This thesis presents strong ground motion simulations in three regions of intense seismic activity. Stochastic finite-fault simulation methodology with a dynamic corner frequency approach is applied to three case studies performed in Düzce, L?Aquila and Erzincan regions. In Düzce study, regional seismic source, propagation and site parameters are determined through validation of the simulations against the records. In L?Aquila case study, in addition to study of the regional parameters, the limitations of the method in terms of simulating the directivity effects are also investigated. In Erzincan case study, where there are very few records, the optimum model parameters are determined using a large set of simulations with an error-minimization scheme. Later, a parametric sensitivity study is performed to observe the variations in simulation results to small perturbations in input parameters.Results of this study confirm that stochastic finite-fault simulation method is an effective technique for generating realistic physics-based synthetic records of large earthquakes in near field regions.