Oksaliplatin ve sisplatinin sıçan periferal sinir uyarılabilirlik ve iletim parametrelerine etkilerinin karşılaştırmalı araştırılması
Investigation of comparative effects of oxaliplatin and cisplatin on rat peripheral nerve excitability and conduction parameters
  1. Tez No: 347724
  2. Yazar: İLKSEN BURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, günümüzde yaygın olarak kullanılan kemoterapik ajanlardan sisplatin (SİS) ve oksaliplatinin (OKS) sıçan izole siyatik siniri ve kuyruk kaudal sinirinin iletim ve uyarılabilirlik parametreleri üzerinde oluşturduğu etkiler karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Deneylerde 38 adet Wistar albino türü erkek sıçan, kontrol (KON, N=6), oksaliplatin (OKS, N=9) ve sisplatin (SİS, N=9) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Dört buçuk hafta süresince OKS grubuna 8 mg/kg/hafta oksaliplatin, SİS grubuna 4 mg/kg/hafta sisplatin verilirken KON grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. SİS grubu sıçanlarda KON ve OKS grubuna göre önemli miktarda kilo kaybı gözlendi Enjeksiyon sonrasında ilk olarak, sıçanların kuyruk kaudal sinirinden eşik izleme (“threshold tracking”) yöntemi ile uyarılabilirlik parametrelerinin belirlenmesi amacıyla sırasıyla şiddet-süre zaman sabiti, akım-eşik azalması (“current-threshold reduction”), eşik elektrotonus, toparlanma döngüsü (“RC: recovery cycle”) incelemelerini içeren bir kayıt protokolü uygulandı. Eşik izleme kayıtlarını takiben her bir sıçan sakrifiye edildi ve siyatik siniri izole edilerek bileşik aksiyon potansiyeli (BAP) kayıtları alınmak üzere“suction”kayıt sistemi fizyolojik koşulların sağlandığı (37 °C, pH=7,4) izole organ banyosuna alındı ve proksimal tarafından 1 ms süreli izole puls uyaran ile uyarılarak, distal ucundan“suction”pipeti ile BAP kayıtları alındı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of widely used chemotherapeutic agents cisplatin (SIS) and oxaliplatin (OKS) on nerve conduction and excitability parameters of rat isolated sciatic nerve and tail caudal nerve were comparatively investigated. The experiments consisted of 38 Wistar albino type male rats equally divided into three groups for control (KON, N=6), oxaliplatin (OKS, N=9) and cisplatin (SIS, N=9). During 4,5 weeks, OKS group was administered an injection of oxaliplatin (8 mg/kg/week) and SIS group was administered cisplatin (4 mg/kg/week), while KON group was not injected. Compared to KON and OKS groups, significant weight loss was observed in SIS group. After the injections, in order to compute the excitability parameters from the rats' tail caudal nerve via Threshold-Tracking Method, a protocol including (in exact order) strength-duration time constant (SDTC), current-threshold reduction, threshold electrotonus, and recovery cycle was applied. Following the Threshold-Tracking recordings each rat was sacrificed and, in order to realize Compound Action Potential (CAP) recordings, sciatic nerve was transferred to an isolated tissue bath fulfilling physiological conditions (37 °C, pH=7,4), connected to the suction recording system. CAPs were recorded from the distal end of the nerve via a suction pipette, while stimulating from the proximal end with isolated pulse stimuli lasting 1 ms.