Son trimester nullipar gebelerde bazı sosyo-demografik ve obstetrik özelliklerin psikososyal sağlık düzeyine etkisi
The effect of some socio-demographic and obstetric traits on psycho-social health status of nullipara pregnants at the last trimester
  1. Tez No: 347725
  2. Yazar: SAADET BOYBAY KOYUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA DERELİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmanın örneklemini, Gaziantep il merkezinde bulunan Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi?nin kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran gebeliğin son trimesterinde olan 222 nullipar gebe oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğünün belirlenmesinde, bağımlı değişkene ait belirleyicilerin tanımlanması çalışmalarında önerilen örneklem büyüklüğü analizden yararlanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan 19 soruluk anket formu ve Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği (GPSDÖ) kullanılmıştır. Veriler 30.01.2013-01.05.2013 tarihleri arasında araştırmacı tarafından hastanenin kadın doğum polikliniğine başvuran gebelerden toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. İstatistiksel olarak 0,05?in altındaki değerler anlamlı kabul edilmiştir. GPSDÖ toplam puanının 3,95±0,45 olduğu saptanmış ve gebelerin psikososyal sağlık durumlarının iyi oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aims to investigate the of some socio-demographic and obstetric traits on psycho-social health status of nullipara pregnant at the last trimester. The sample consists of 222 nullipara pregnant at the last trimester who applied to the gynecological diseases and birth policlinic at Gaziantep Şehitkamil Public Hospital in Gaziantep city center. Sample size analysis that was advised for studies identifying determiners which are belongs to the dependent variable was utilized to determine sample size. Data was collected through a survey, which was prepared by the researcher, consisting of 19 questions and Pregnancy Psychosocial Health Assessment Scale (PPHAS). The researcher collected data pregnant who applied to the gynecology policlinic between 01.04.2013-01.05.2013 dates. Numbers, percent, mean, standart deviation, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Analysis of Variance was used to analyze data. The values which are below 0,05 were assumed to be statistically significant. PPHAS total score was evaluated as 3,95±0,45 and it was determined that psycho-social health of pregnant is well.