3. trimester gebelerde d vitamini eksikliği ile üriner inkontinans ilişkisinin belirlenmesi
To investigate the relationship between vitamin D deficiency and urinary incontinence in third trimester pregnant women
- Tez No: 712896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYDOĞMUŞ, PROF. DR. SERPİL AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe polikliniğine Ocak 2021-Kasım 2021 tarihleri arasında başvuran 28 hafta üzeri sağlıklı gebe kadınlar dâhil edildi. Çalışmaya dahil edilen gebeler antenatal izlem sırasında üriner inkontinans açısından sorgulandı ve hastalara inkontinans şiddet derecesinin belirlenmesi amacıyla Uluslararası İnkontinans Şiddet İndeksi uygulandı. (ek 1: İŞİ indeksi) Hastalardan 5 cc venöz kan alınıp santrifüj edilerek serumlar –80(eksi seksen) derecede saklandı. 250 olgu tamamlandıktan sonra serum D vitamini ölçümleri yapıldı. Serum D vitamini değeri 20 ng/ml altında olan hastalarda D vitamini eksikliği, 20 ng/ml'nin üzerinde olan hastalarda ise D vitamini değeri normal olarak değerlendirildi. D vitamini eksikliği olan 210 olgu çalışma grubu, D vitamini düzeyi normal olan 40 olgu kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışma ve kontrol grupları uygulanan inkontinans ölçeğinde aldıkları ortalama puan açısından karşılaştırıldı. İstatiksel yöntem olarak; veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp.. Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler birim sayısı (n), yüzde (%), ortalama±standart sapma ( ), ortanca (M), birinci çeyreklik (Q1) ve üçüncü çeyreklik (Q3), değerleri olarak verildi. Sayısal değişkenlere ait verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk normallik testi ve Q-Q grafikleri ile değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalar normal dağılım gösteren değişkenlerde bağımsız iki örneklem t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerde Mann-Whitney U testi ile yapıldı. Kategorik değişkenlerle gruplar arasındaki karşılaştırmalar 2 x 2 ve r x c tablolarında Fisher kikare exact test ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To investigate the relationship between vitamin D deficiency and urinary incontinence in third trimester pregnant women. Materials and methods: Healthy pregnant women over 28 weeks of age who applied to the İzmir Katip Celebi University Ataturk Training and Research Hospital pregnant policlinic between January 2021 and November 2021 were included in our study. Pregnant women included in the study were questioned in terms of urinary incontinence during antenatal follow-up, and The International Incontinence Severity Index was used to determine the severity of incontinence of the patients. Five ml of venous blood was taken , centrifuged and the serums were stored at –80 degrees. Serum vitamin D measurements were made after 250 cases were completed. Vitamin D deficiency was evaluated in patients with a serum vitamin D value below 20 ng/ml and normal in patients with a serum vitamin D value above 20 ng/ml. 210 cases with vitamin D deficiency were determined as the study group, and 40 cases with normal vitamin D levels were determined as the control group. The study and control groups were compared in terms of the average score they got on the applied incontinence scale. As a statistical method; the data were evaluated in the IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp. Armonk, New York, USA) statistics package program. Descriptive statistics were given as number of units (n), percent (%), mean±standard deviation (), median (M), first quartile (Q1) and third quartile (Q3). The normal distribution of the data of numerical variables was evaluated with the Shapiro Wilk test of normality and Q-Q graphs. Comparisons between groups were made with two independent samples t-test for normally distributed variables, and Mann-Whitney U test for non-normally distributed variables.