Kronik bel ağrılı hastalarda izokinetik eksentrik bir egzersiz modelinin ağrı, fonksiyonel yetmezlik ve psikososyal durum açısından sonuçlarının karşılaştırılması
Effects of an isokinetic eccentric exercise model on pain, disability and psychosocial conditions in patients with chronic low back pain
- Tez No: 347754
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN AKOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma ile kronik bel ağrılı hastalarda, eksentrik kasılma içerikli izokinetik bir lomber egzersiz modelinin, ağrı, fonksiyonel yetmezlik, psikososyal durum ve bazı fiziksel özellikler üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya en az üç aydır kronik bel ağrısı olan 20-42 yaşları arasında (ortalama yaş = 26.5 ± 5.8) toplam 30 hasta (15 erkek ve kadın) katıldı. Hastalar randomize olarak grup EE: eksentrik egzersiz grubu, grup KE: konsentrik egzersiz grubu ve grup K: kontrol grubu olacak şekilde üç ayrı gruba ayrılarak fiziksel özellikleri ölçüldü. Fonksiyonel yetmezlik, klinik depresyon ve ağrı durumlarını değerlendirmek için sırasıyla Oswestry ölçütü, Beck Depresyon Skalası ve görsel analog skala (Visual Analogue Scale, VAS) kullanıldı. Spinal mobilite değerlendirmesi lomber Schober ve el parmak-zemin mesafesi ölçülerek yapıldı. İzokinetik testlerde 300/sn?lik ve 600/sn?lik açısal hızlarda lomber fleksör ve ekstansör kasların konsentrik ve eksentrik pik kuvvet değerleri ölçüldü. Lomber ekstansörlere yönelik olarak, eksentrik grup izole eksentrik ve konsentrik grup izole konsentrik olacak şekilde haftada 3 gün 4 hafta boyunca çalıştırıldı. Tüm fiziksel ölçümler, değerlendirmeler ve kuvvet testleri 1 ay sonra tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of an isokinetic based lumbar training model including eccentric contractions on pain, disability, psychosocial conditions and some physical features in patients with chronic low back pain. Thirty patients (15 men and women) aged 20-42 years (average age = 26.5 ± 5.8) having low back pain for at least 3 months were included to the study. The patients were randomly classified into three groups; Group EE: eccentric exercise group, Group KE: concentric exercise group and Group K: control group and their physical features were measured. In order to evaluate disability, clinic depression and pain condition, the Oswestry criterion, Beck Depression Scale and visual analogue scale (VAS) was used, respectively. Spinal mobility evaluation was done by measuring lumbar Schober and fingertip to floor distance. Peak torque values of lumbar flexor and extensor muscles were measured at 30?/second and 60?/second angular velocities during isokinetic tests. Subjects in Group EE performed eccentric and in Group KE concentric contractions for the lumbar extensor muscles for 3 day/week for 4 weeks. All physical measurements, evaluations and strength tests were repeated following 1 month.