Kronik kalp yetersizliğinde görülen anemide hepsidin molekülünün rolü ve eritrosit dağılım genişliği artışı ile ilişkisi
The role of hepcidin molecule in anemia of chronic heart failure and the relationship between increased RDW (Red blood cell distribution width)
- Tez No: 347759
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YEŞİLBURSA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Anemi ve artmış eritrosit dağılım genişliğinin (RDW ?Red Blood Cell Distribution Width?) kronik kalp yetersizliğinde (KKY) hastaneye yatış ve tüm nedenlere bağlı ölüm riskinde artış ile bağımsız ilişkisi olduğu gösterilmiştir. Kronik kalp yetersizliğinde görülen anemide rol alan mekanizmalar tamamıyla açıklanamamaktadır ve muhtemelen ?multifaktöryel?dir. Hepsidin, karaciğerde sentezlenen, demirin absorbsiyon ve kullanımını baskılayarak vücutta demir regülasyonunu sağlayan bir peptitdir. Biz çalışmamızda hepsidinin kalp yetersizliğinde görülen anemideki rolünü anlamayı, RDW artışı ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Elli sekiz kalp yetersizliği (KY) hastası ve 25 kontrol hastası çalışmaya alındı. Kalp yetersizliği hastaları anemisi olan 30 hasta ve olmayan 28 hasta şeklinde 2 gruba ayrıldı. Hastalar demografik ve klinik özellikler, transtorasik ekokardiyografi, hemogram ve anemi parametreleri, hepsidin-25 düzeyleri, proBNP (b-tip natriüretik peptit ön hormon) ve renal fonksiyonlar açısından karşılaştırıldı. Anemisi olan hastaların %83?ünde demir eksikliği anemisi, %17?sinde kronik hastalık anemisi mevcuttu. Kırk altı hastanın RDW değeri %14,5?un üzerinde saptandı. Bu hastaların 25?i anemisi olan, 21?i anemisi olmayan gruptaydı. Hepsidin-25, anemisi olan KY hastalarında en düşük, anemisi olmayan KY grubunda ise en yüksek saptandı (p=0,049). Demir eksikliği anemisi olan KY grubunda beklendiği gibi hepsidin-25 düşük saptanmış olmasına rağmen anemisi olmayan KY grubunda en yüksek oluşu, bir akut faz reaktanı olan ferritinin de bu grupta diğer iki gruptan belirgin yüksekliği nedeniyle inflamasyon lehine yorumlandı.
Özet (Çeviri)
Anemia and increased red cell distribution width (RDW) has been demonstrated to be independently associated with increased risks of hospitalization and all-cause mortality in patients with chronic heart failure (CHF). The mechanisms underlying anemia in CHF are not fully understood and probably multifactorial. Hepcidin is an iron regulatory peptide that is synthesized in the liver to suppress iron absorption and utilization. In this study we aimed to investigate the relationship between the increase in the RDW and hepcidin levels and to understand the role of hepcidin in CHF with anemia. Fifty eigth CHF patients and 25 controls were included in the study. CHF patients were divided into two groups in terms of presence of anemia as 30 patients with anemia and 28 patients without anemia. Patients were compared in terms of demographics and clinical characteristics, transthoracic echocardiography, haemogram and anemia parameters, hepcidin-25 levels, proBNP (b-type natriuretic peptide) and renal function tests. Among patients with anemia, 83% of these had iron deficiency anemia and 17% of these had chronic disease anemia. In 46 patients RDW values were above 14,5%. Twenty five of these patients were in the anemia group and 21 patients were in the non-anemic group. Levels of hepcidin-25 were found the lowest in CHF patients with anemia, were highest in the CHF patients without anemia (p=0,049). CHF patients with iron deficiency anemia had lower values of hepcidin-25 as expected but in CHF patients overall hepcidin-25 values were higher, furthermore ferritin, an acute phase reactant of inflammation, was also higher in this group, so we interpreted this result as an indicator of inflammatory process.