Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri hastalarda antihipertansiflerin stopp/start ve beers kriterlerine göre uygun kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of appropriate use of antyhypertensives according to the stopp/start and beers criteria in patients over 65 years applied to family medicine department of Gaziosmanpasa Taksim Training and Research Hospital
- Tez No: 528564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Yaşlanmayla kronik hastalık sıklığı artmakta ve buna bağlı artan polifarmasi uygunsuz ilaç kullanımını da artırmaktadır. Yaşlı hastalarda hipertansiyon, en sık görülen kronik hastalık olması nedeniyle kullanılan antihipertansiflerin uygunluğu önem taşımaktadır. Amacımız; STOPP versiyon 2 ve Beers kriterlerini kullanarak yaşlı hastalar arasında uygunsuz antihipertansif ilaç kullanım sıklığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran, 65 yaş ve üzeri, hipertansiyonu olan 140 hasta dahil edildi. Güncel tanı / ilaçlar, komorbid hastalıklar ve tıbbi sorunları içeren klinik veriler not edildi ve STOPP/START versiyon 2 ve 2015 AGS Beers kriterleri ile prospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Olguların % 68,6'sı kadın, % 31,4'ü erkekti. Ortalama başvuru yaşı 71.78±6.19 yıl idi. En sık kullanılan antihipertansifler sırasıyla tiazid diüretikler (%61,4), aldosteron reseptör blokerleri (ARB) (%51,4), beta blokerler (%50), kalsiyum kanal blokerleri (KKB) (%42,9) ve anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACEİ) (%33,6) idi. STOPP ile tespit edilen en az bir uygunsuz ilaç kullanımı (UİK) tespit edilen olgu oranı (%20,7) Beers ile tespit edilenden (%10) anlamlı düzeyde daha yüksekti. START ile tespit edilen en az bir ilaç ihmali olan olgu oranı %32,9 idi. En sık saptanan UİK kriterleri STOPP'a göre“üriner inkontinansı olanlarda hipertansiyon tedavisi için loop diüretiklerinin kullanılması”iken Beers'e göre“periferal alfa-1 bloker kullanımı”idi. START'a göre ise en sık saptanan kriter“sistolik kalp yetersizliğinde veya dökümente koroner arter hastalığında ACE inhibitörü tedavisi”idi. Sonuç: STOPP versiyon 2, ülkemiz yaşlılarında, diğer ilaçlarda olduğu gibi antihipertansif ilaçlar konusunda da uygunsuz ilaç kullanımını tespit edebilmekte daha başarılıdır. İlaç ihmal edilme durumu uygunsuz kullanım durumuna göre daha yüksek oranlarda saptanmıştır. Dolayısıyla hem ilaç ihmali hem de uygunsuz kullanımı azaltmak için STOPP/START ve Beers kriterlerinin klinik değerlendirmede daha fazla yer alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The frequency of chronic illness increases depending on aging. Related to this fact inappropriate medication also increase by the polypharmacy. Most common chronic illness amongst the aged patients is hypertension. Therefore, appropriate antihypertensives usage become more important. The purpose of this study is to research the frequency of inappropriate antihypertensive drug usage among the aged patients with STOPP/START and Beers criteria. Materials and Metods: A total of 140 patients, aged over 65, with hypertension, were included in the study who applied to the Family Medicine Clinic of Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital. Clinical data including comorbid diseases, current diagnoses/medicines and medical problems were noted and evaluated prospectively with the STOPP/START version 2 and 2015 AGS Beers criteria. Results: The study is carried out on 68.6% female and 31.4% male patients. Mean age was 71.78±6.19 years. The most frequently used antihypertensive drugs were; tiazide diuretics (61.4%), angiotensin receptor blockers (ARB) (%51.4), beta-blockers (50%), calcium antagonists (42.9%) and angiotensin converting enzyme inhibitors (ACEI) (33.6%). Rate of patients with at least one inappropriate prescription detected by STOPP (20.7%) was higher than the Beers (10%). Omission of at least one drug detected by START was %32,9. The most common inappropriate medications were“Loop diuretic for treatment of hypertension with concurrent urinary incontinence”according to STOPP. Yet, it was“Peripheral alpha-1 blockers”according to Beers. According to START criteria,“Angiotensin Converting Enzyme inhibitor medication with systolic heart failure and/or documented coronary artery disease”is mostly categorised. Conclusions: STOPP version 2 is more successful in detecting inappropriate drug use in antihypertensive drugs as in other drugs among the aged patients of our country. Drug omission was higher than inappropriate use. Therefore, in order to reduce both drug omission and inappropriate use, STOPP/START and Beers criteria should be more involved in clinical evaluation.