Maksillofasiyal deformiteli hastalarda 3 boyutlu yazılım programının kullanılması
Use of 3 dimensional software on maxillofacial deformity patients
  1. Tez No: 347780
  2. Yazar: SERKAN DADAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA Ş. KİŞNİŞÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, maksillofasiyal deformiteli hastalarda uygulanan cerrahi operasyonlar sonrası elde edilen yumuşak doku değişikliklerinin 3B yazılım programı kullanılarak değerlendirilmesidir. Hastalarda ortognatik cerrahi sonrası yumuşak doku değişikliklerini değerlendirmek amacıyla çalışmamızda toplam 12 erişkin birey kullanılmıştır. Hastaların 6?sı çift çene osteotomisi ile, 6?sı ise üst çene osteotomisi ile tedavi edilmiştir. Hastalardan cerrahi tedavi öncesi ve operasyondan ortalama 1-3 yıl sonra BT kayıtları alınmıştır. Maxilim programı üzerinden elde edilen tahmini yumuşak doku ve gerçek yumuşak doku verileri çakıştırılarak farkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess soft tissue changes after maxillofacial surgery with 3D software program at maxillofacial deformity patients. 12 adult patients were included in the study to assess soft tissue changes after orthognathic surgery. 6 of the patients were treated with bimaxillary surgery and 6 of the patients were treated with maxillary osteotomy. Computerized tomography records were taken before surgery and 1-3 years after surgery. Predicted soft tissue changes obtained by Maxilim and real soft tissue data have superimposed and differences have been identified.