Çene-yüz kırıklarında farklı derecelerdeki eksternal travmanın ve değişik tedavi yöntemlerinin serum alkalen fosfataz seviyesi üzerindeki etkilerinin klinik olarak araştırılması
- Tez No: 31178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, herhangi bir sistemik rahatsızlığı olmayan maksillofasiyal fraktürlü 30 erişkin hastada, eksternal travma, farklı tedavi yöntemleri ve anestezi şeklinin serum ALP seviyesi üzerine olan etkilerini klinik olarak araştırmaktır. 10'ar kişilik 3 ayrı grup hastadan yedi farklı seansta alınan kan örneklerinde, intemasyonal Ünite sistemine göre serum ALP değerlerinin ölçümleri yapılmıştır. Her hastanın seanslar ortalama ALP değerleri ile her gruptaki 10 hastanın seanslar ortalama ALP değerleri saptanarak, grup içi ve gruplar arası seansların farklılıkları“eşleştirilmiş ve bağımlı student's t”testi ile değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda, hastaların serum ALP seviyelerindeki değişikliklerinde; travmanın şiddeti ile ilgili etyolojik farklılık (trafik kazası, ateşli silah yaralanması, düşme ve çarpma), kemik hasarı (fraktür sayısı, defeki ve parçalı fraktür), yaş, iyileşme zamanının başlangıcı, enfeksiyon, tedavi ve anestezi şekli ile, cerrahi travma gibi faktörlerin etkili olabileceği düşünüldü. Ancak farklı tedavi ve anestezi yöntemlerinin, gruplar arası seansların ortalama ALP farklılığında önemli olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of our study is to examine by clinical the effects of the type of anesthesia, different therapy methods and external trauma on serum ALP levels of 30 adult patients with maxillofacial fractures but not having any sistemic disease. Serum ALP level measurements based on International Unit system have been made in 3 separate groups of patients, each of them consist of 10 patients, whose blood sample taken at 7 different sessions. Sessions means of ALP values of each patient and sessions means of ALP values of ten patient in each groups were found, and the differences of between and within groups sessions were analysed with the“matched and dependent student's t”tests. According to the obtained results it was thought that such factors as etiologic differences in trauma's intensity (traffic accident, wounds of gun-shot, falling and striking), bone damage (number of fracture, defect and multiple fracture), age, beginning of recovery period, infection, type of therapy and anesthesia and surgical trauma may be effective on the differences of patients serum ALP levels. However, it was concluded that, different therapy and anesthesia methods were not important in the differences of between groups session means of ALP values.