Adenoid vegetasyon ve sekretuar otitis media olgularında kraniofasiyal iskeletin sefalometrik incelenmesi
- Tez No: 31578
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
67 VI - ÖZET Çocuk hızlı büyüme sürecinde olan bir varlıktır. Adenoid vegetasyon ve sekretuar otitis media (SOM), çocukluk çağı Kulak-Burun-Bogaz pratikinde en çok karşılaşılan iki sorundur. Adenoid hiperplazinin kraniyofasiyal iskeletin gelişmesini etkilediği pek çok yazar tarafından iddia edilmiştir. Ayrıca, SOM' lu olgularda kraniyofasiyal iskelet ile ilgili anormallikler olduğu pek çok araştırıcı tarafından iddia edilmektedir, östaki borusu fonksiyonlarının kraniyofasiyal gelişmeyle paralel olarak iyileştiği bilinmektedir. Bu çalışmada, 1987 - 1993 yılları arasında değişik sebeplerle kliniğimize başvurmuş olan 150 olgunun lateral sefalometrileri kullanılmıştır. Araştırma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada 158 olgu klinik olarak burun tıkanıklığı şikayeti olup olmadığına göre sınıflanmış ve ve klinik bilgilerle paralellik gösteren objektif bir radyolojik krter araştırılmıştır, ikinci çalışmada, her grupta 28 olmak üzere 84 olgu üzerinde adenoid vegetasyonlu olan ve SOM'lu olguların68 kraniyofasiyal parametreleri sağlıklı bireylerle karşılaştırlımıstır. üçüncü aşamada ise, SOM'lu olguların“mastoid - orta kulak - ”östaki borusu“ sistemi ile kraniyofasiyal iskelet arasında uyum bozukluğu olup olmadıkı araştırılmıştır. Birinci çalışmanın sonuçları bize adenoidal - nazofaringeal oran (ANO) tekniğinin, adenoid hiperplazisini değerlendirmekte kullanılabilecek objektif bir metod olduğunu göstermiştir. Burun tıkanıklığı olan olgularda adenoid yasla gerilememekte ve nazofarenks daha yavaş ve geç gelişmektedir. ikinci çalışma, adenoid olgularının arka yüz yüksekliğinin ve ön kafa tabanı, maksilla ve mandibulanın horizontal uzunluklarının kısaldığını göstermiştir. Bu olgularda, ayrıca mandibula daha dik konumda yerleşmiştir. SOfl'lu olguların kraniyofasiyal iskeletleri de adenoidli olgulara benzemektedir. Çalışmanın üçüncü aşamasında, ”mastoid - orta kulak - O'staki borusu" sistemi ile kraniyofasiyal iskelet arasında bariz bir uyum bozukluğu izlenmemiştir. En67 önemli fark orta kulak ile tubekulum artikulare arasındaki mesafenin, SOM'lu olgularda kısalmıs olmasıdır. Bu bulgular literatür bilgileri ısılında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
70 VII- ABSTRACT Childhood period is characterized witk continous growth. Adenoid vegetation and secretory otitis media (SOM) are two well- known childhood problems in ENT practice. Many investigaters suggested that adenoidal enlargement effect craniofacial development process. Moreover, it has been pointed out that SON cases have some deviations in craniofacial skeleton. * In this study, we evaluated 150 subjects between 1987 and 1993 by using lateral cephalographies. In the first step of the study, we looked for an objective parameter to evaluate adenoidal enlargement, radiologically. In the second step, we analyzed the craniofacial parameters of the cases with adenoid, and SOfl. And, lastly, we investigated the relationships between craniofacial skeleton and“mastoid-middle ear-eustachian tube”system. The data revealed that adenoidal- nasopharyngeal ratio (ANR) could be used as an objective parameter to evaluate adenoidal enlargement. Further, it could be said that adenoids did not show any decrement by age in71 adenoid group, and also nasopharynx incresed slower in those cases. In the second study, adenoid subjects had small posterior facial heights and horisontal dimensions of the anterior cranial base, maxilla and mandible. Craniofacial skeleton of SOU cases was almost similar to those of adenoid cases. And they had large adenoids. In the third step of study, we only observed that the distance between middle ear and tuberculume articulare was shorter in SOU subjects.