3.0 tesla MRG'de diffüzyon ağırlıklı görüntüleme ve ADC değerinin meme lezyonlarında ayırıcı tanıya katkısı ve ADC değerlerinin prognostik faktörlerle korelasyonu
Determine the contrubition of diffusion-weighted and apperent diffusion coefficent(ADC) values obtained with 3.0 ,tesla mri in differential diagnosis ability of benign-malignant breast lesions and correlate the adc values of breast cancer with prognostic factors
  1. Tez No: 388695
  2. Yazar: YASİN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKİN ARIBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızın amacı, meme lezyonlarının benign-malign ayrıcı tanısında 3.0 Tesla MRG ile elde edilen DAG ve ADC değerlerinin katkısının ve ADC değerinin meme kanserinde prognostik faktörlerle korelasyonunun araştırılmasıdır. Çalışmaya, yaşları 16-78 arasında ( ort. 46,7 ) değişen 165 hasta ve histopatolojik tanı almış 181 kitle alındı. Hastaların tamamı kadın idi. Hastalar 3.0 Tesla manyetik alan gücünde MR cihazı ile bilateral meme koili kullanılarak incelendi. Difüzyon ağırlıklı görüntüler spin eko“echo planar”görüntüleme sekansı ile elde edildi,“b”değeri 50, 400, 800 sn/mm2 olarak belirlendi. Elde olunan görüntüler üzerinden, görünür difüzyon katsayısı (apparent diffusion coefficients, ADC) normal meme parankimine ait fibroglandüler dokuda ve meme lezyonlarında hesaplandı. Çalışmamızın istatistiksel analizinde SPSS (15.0) programı uygulandı. ADC değerleri min. ± standart sapma olarak verildi. Bağımsız gruplar arasındaki ort. ADC değerleri Student t testi kullanılarak karşılaştırıldı. Farklı lezyonları ayırt etmek için kullanılan eşik ADC değerlerini elde etmek için ROC (Reciever - operating characteristics) analizi yapıldı. Yapılan ölçümlerde min. ADC değerleri ortalaması, normal fibroglandüler dokuda 1347±157X 10-6 mm2/sn, benign meme lezyonlarında 1414 ± 238 X10-6 mm2/sn ve malign meme lezyonlarında 826 ± 186 X10-6 mm2/sn olarak saptandı. Malign ve benign lezyonların 1082 × 10-6 mm2/sn ADC eşik değeri ile % 92 duyarlılık ve %92 özgüllük ile ayırt edilebileceği saptandı. Kitle/normal fibroglanduler doku ADC oranlarına bakıldığında; eşik değer % 96 duyarlılık ve %.89 özgüllükle 0,9 olarak bulundu. Ortalama min.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to determine the contrubition of diffusion-weighted and Apperent Diffusion Coefficent(ADC) values obtained with 3.0 ,Tesla MRI in differential diagnosis ability of benign-malignant breast lesions and correlate the ADC values of breast cancer with prognostic factors. A total of 165 patient between the age of 16-78 years (mean,46,7 years) with 181 histopathologically verifed breast lesions were investigated in this study. All of this patients were female. The patients were examined by a 3.0 T system using bilateral phased array breast coil. Spin echo ''echo planar'' diffusion imaging was used to scan patients. Images were obtained by ''b'' values 50, 400 and 800 seconds/mm2. The min. apparent diffusion coefficients (ADC) was calculated on normal fibroglandular tissue and breast lesions. We used SPSS (15.0) program for statistical analysis in our study. ADC values given as min.±SD. ADC values of independent groups compered by 'Student t' test. ROC (Reciever - operating characteristics) analysis made to find treshold ADC value to differantiate lesions. The ADC values were as follows (mean):Normal fibroglandular tissue 1347±157X10-6 mm2/sn, benign breast lesions 1414 ± 238 X10-6 mm2/sn and malignant breast lesions 826 ± 186 X10-6 mm2/sn. The treshold ADC value found 1082 × 10-6 mm2/sn (with %92 sensitivity and %92 specificity) to differantiate beningn lesions from maligns. If we use ADC range (lesion/normal fibroglanduler tissue) to differatiate lessions, the treshold was 0,9 (with % 96 sensitivity and %89 specificity). The mean min.