Otoimmün hepatitte serum vitamin-D düzeyi ve karaciğer histolojisi ile ilişkisisnin araştırılması
Vitamin D levels and its Relation to Liver Fibrosis in Patients Diagnosed with Autoimmune Hepatitis at the Hacettepe University Department of Gastroenterology
- Tez No: 347866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN KAV
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma Kasım 2010-Eylül 2013 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi, Gastroenteroloji bölümüne başvurup tanı alan otoimmün hepatitli (OİH) hastaların, ilk tanı konulduğu zaman toplanan serumlarında Vitamin-D (Vit-D) düzeyleri değerlendirilerek yapıldı. Hasta bilgileri; hasta dosyaları ve hastane online veri sistemi (Neksus) kullanılarak elde edilmiştir. OİH li 43 vaka ve 29 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu olmak üzere toplam 72 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. İki grup arasında yaş ve cinsiyet durumu açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Ortalama serum Vit-D düzeyi OİH hastalarında, kontrol grubuna göre anlamlı oranda düşük saptandı (16.5± 9.9 ng/mL karşı 29.3±15.6 ng/mL, p=0.0001). Vitamin D
Özet (Çeviri)
This study evaluated the Vitamin D levels (Vit-D) of the serum samples which were obtained from patients diagnosed with autoimmune hepatitis (AIH) between November 2010 and September 2013, at the Hacettepe University Department of Gastroenterology. The patients data were obtained from the hospital electronic medical record system (Neksus). A total of 72 subjects, including 43 patients with AIH diagnoses and 29 control group subjects were included in the study. There was no statistically significant difference in the mean age and gender between groups. The mean Vit-D levels in AIH patients were significantly lower than the control group (16.5± 9.9 v.s. 29.3±15.6, p=0.0001). When Vit-D levels