Patellofemoral ağrı sendromlu bireylerde dizin farklı mekanik yüklenmelerinde diz eklem pozisyon hissinin değerlendirilmesi
Evaluation of the joint position sense of the knee under different mechanical loads among individuals with the patellofemoral pain syndrome
- Tez No: 347911
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Patellofemoral Ağrı Sendromu (PFAS) olan bireylerde dizin farklı mekanik yüklenmelerinde eklem pozisyon hissini değerlendirmek amacıyla yapılan bu çalışma, unilateral PFAS tanılı 25 birey ve kontrol grubunu oluşturan 25 sağlıklı birey üzerinde gerçekleştirildi. Dizin eklem pozisyon hissi; sırtüstü, yüzüstü, oturma, çömelme ve leg-press pozisyonlarındaki mekanik yüklenmelerde 30°, 45°, 60°, 90° açılarında, aktif eklem pozisyon hissi (EPH) testi kullanılarak değerlendirildi. PFAS olan bireylerin yaş ortalamaları 29.4 ±7.87 yıl, kontrol grubundaki bireylerin yaş ortalamaları 26.32±4.43 yıldı. PFAS olan bireylerde EPH incelendiğinde pozisyonlar arası farklılıklar dizin 60° ve 90° fleksiyonunda, gözlendi. PFAS olan kişilerde EPH 60°?de, yüzüstü-oturma, oturma-çömelme ve oturma-leg-press pozisyonlarında ve 90°?de ise eklem pozisyon hissi sadece yüzüstü ve çömelme pozisyonlarında kontrol grubu lehine farklıydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
. The purpose of this study, which is conducted on 25 individuals, ages between 18-40 years, who are diagnosed with unilateral PFPS and 25 individuals who are healthy, is to evaluate the joint position sense (JPS) of the knee under different mechanical loads among individuals with Patellofemoral Pain Syndrome (PFPS). The JPS of the knee was tested with active JPS tests by mechanically loading the knee during supine, prone, sitting, squat, and leg-press positions at the angles of 30°, 45°, 60°, and 90°. The average age of the PFPS group was 29.4±7.87 years and that of control group was 26.32±4.43 years (p>0.05). The JPS of the PFPS group showed differences between positions only at the knee flexion angles of 60° and 90°. The control group performed better both at 60°and 90°, differences were visible between prone-sitting, sitting-squat, and sitting-leg-press position pairs and only between prone and squat positions, respectively (p0.05).