Ön diz ağrılı hastalarda açık ve kapalı kinetik halka egzersizlerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of open and closed kinetic chain exercises in patients with anterior knee pain
- Tez No: 48876
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Açık ve kapalı kinetik halka egzersizlerinin patellofemoral ağrı sendromlu bireylerin rehabilitasyonunda birbirlerine olan etkinliğini saptamak amacıyla yapılan bu çalışma, patellofemoral ağrı sendromu tanısı konmuş 30 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Olgular on beşer kişilik iki gruba ayrılarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitas yon Anabilim Dalı'nda fizyoterapi programına alınmıştır. Her iki gruptaki olgulara, ağrı, yürüyüş, alt ekstremite hareketliliği, antropometrik ölçümler ve kas kuvveti değerlendirmesi yapılmıştır. Bütün bu parametrelerin grup içi değerlendirmesi her iki uygulamanın da ön diz ağrısının tedavisinde oldukça etkin olduğunu göstermiştir (p0.05), farkın kapalı kinetik halka egzersiz grubunun lehine olduğu görülmüştür. Gruplar arasında yapılan karşılaştırma, istatistiksel olarak önemi olmamasına rağmen (p>0.05) kapalı kinetik halka egzersizlerinin ödemi azaltmada ve bilateral alt ekstremite kuvvetini artırmada daha etkili olduğunu göstermiş tir. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlarla, patellofemoral ağrı sendromlu olguların rehabilitasyonunda etkinlik yönünden çok büyük bir farklılık olmamakla birlikte kapalı kinetik halka egzersizlerinin ön diz ağrılı hastaların tedavisinde açık kinetik halka egzersizlerine göre daha iyi tolere edilebileceği görüşüne varılmıştır. 142
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out to determine whether open or closed kinetic chain exercises are more effective in the rehabilitation of patients with patellofemoral pain syndrome. 30 patients diagnosed to suffer from patellofemoral pain syndrome were included in this study. The patients were divided into two groups of 15 patients each. They were subjected to a physiotherapeutic regimen at the Department of Physical Medicine and Rehabilitation of Ibn-i Sina Hospital, affiliated with the Faculty of Medicine, Ankara University. The cases in both groups were evaluated for pain, gait, lower-limb mobility, antropometric measurements and muscular strength. The evaluation of all these parameters within each group indicated that both exercises regimes were effective in the treatment of anterior knee pain (p < 0.05). Pre- and post- therapeutic contrasts within each group of the measurements of the circumference of the lower limbs indicated that both exercise regimes were effective in reducing edema (p < 0.05). Even though no significant difference existed between the two groups in pain relief, the improvement of time-distance characteristics of gait, lower-limb mobility and muscular strength (p > 0.05), it was found that the closed kinetic chain exercise regime was more effective than open kinetic chain exercise regime in cases of anterior knee pain. No statistically significant differences were found between the two groups (p > 0.05). However, closed kinetic chain exercises were effective in reducing edema and improving the strength of bilateral lower limbs. The findings of this study suggest that although no significant difference exists between these two groups of exercises in terms of efficacy in the rehabilitation of cases with patellofemoral pain syndrome, closed kinetic chain exercises can be better tolerated patients with anterior knee pain than open kinetic chain exercises. 143