Maternal ve fetal sitokin genotiplerinin preterm doğumlarla ilişkisi
Association of maternal and fetal cytokine genotypes with preterm deliveries
- Tez No: 347937
- Danışmanlar: PROF. FATMA BELGİN ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yenidoğan dönemindeki bakım olanaklarının iyileşmesi ile preterm yeni doğanların prognozunda önemli gelişmeler olmasına rağmen, preterm doğum, perinatal mortalite ve morbiditeyi etkileyen önemli bir faktördür. Multifaktöryel doğası nedeni ile preterm doğum patogenezinde rol oynayan mekanizmalar halen aydınlatılamamıştır. Gebeliğin mekanizması tam olarak açıklanamamış olmakla beraber tüm veriler anne ile fötus arasındaki matriks metabolizmasında rol oynayan pro ve anti-inflamatuar sitokinlerin ve reseptörlerinin önemine dikkat çekmektedir. Proinflamatuar sitokin ailesi üyelerinden TNF-? ve IL-1'in işlevini göz önüne alarak çalışmamızda 100 preterm ve 101 term yenidoğan ve annesinden genomik DNA örnekleri elde edilmiştir. PZR-RFLP analizi ile TNF-? (-238 G/A, -308 G/A), IL1-? (4845 G/T) ve IL-1ß (-511 C/T) genotiplemesi gerçekleştirilmiştir. TNF-? -238 G/A genotiplememizde çalışma popülasyonumuzda -238 AA genotipi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the significant improvements in the prognosis of premature neonates the preterm birth (PTB) is still one of the most common cause of perinatal morbidity and mortality. Due to its multifactoral nature the pathogenic mechanism still needs to be elucidated. Although parturition involves a complex and poorly understood molecular and biological interplay between the mother and fetus the evident molecular data strogly improves the importance of the pro- and anti-inflammatory cytokines and their receptor polymorphisms those linked to matrix metabolism. In view of the location and proposed biologic effect of TNF-? and IL-1, it would be prudent to further evaluate the association between maternal ? fetal proinflammatory cytokine genotypes and PTB. The isolated genomic DNA from maternal and cord blood samples of 100 preterm and 101 term labors were used as a template. Restriction fragment size analyses were performed by examining digested PCR products for TNF-? (-238 G/A, -308 G/A), IL-1? (4845 G/T) and IL-1ß (-511 C/T) genotypes.