1999 ve 2006 yılları arasında ADÜ Kalp ve Damar Kliniğince yapılan açık kalp ameliyatlarının uzun dönem takip sonuçları
The results of long-term follow-up of the patients who had open heart surgery in Adnan Menderes University Cardiovascular Surgery Clinic between 1999 and 2006 years
  1. Tez No: 347957
  2. Yazar: HALİT GÖKHAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERENT DİŞCİGİL, YRD. DOÇ. DR. Tünay KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Kalp akciğer pompasının 1955 yılında kullanılmaya başlaması ile kalp hastalıklarının cerrahi tedavisi başarı ile yapılabilir hale gelmiş ve açık kalp cerrahisi hızla dünyada ve ülkemizde yaygınlaşmıştır. Ülkemizde açık kalp cerrahisi, 1960lı yıllarda, İstanbul?da Siyami Ersek Hastanesi ve Ankara?da Yüksek İhtisas Hastanesi ile Hacettepe Üniversitesi öncülüğünde başlamış ve takiben diğer merkezlerde de başarı ile yapılır hale gelmiştir. Aydın ilinde ise ilk açık kalp cerrahisi ameliyatı yaklaşık 40 yıl sonra, 1990lı yıllarda gerçekleştirilmiştir. Aydın Devlet Hastanesinde yapılan birkaç ameliyat ile Aydın ilinde açık kalp cerrahisi başlamış ancak sürekli olmamıştır. Adnan Menderes Üniversitesi 1999 yılında açık kalp cerrahisi ameliyatlarına başlamış ve kesintisiz olarak günümüze kadar sürdürmüştür. Bu tezin amaçlarından ilki, Aydın ilinde açık kalp cerrahisinin başlamasında ve rutin cerrahi tedavi yöntemleri arasına girmesinde önemli rolü olan Adnan Menderes Üniveristesinde yapılan ilk kalp ameliyatlarının sonuçlarını incelemektir. Bu tez çalışmasının diğer bir amacı da açık kalp cerrahisi geçiren hastaların uzun dönem sonuçlarını araştırmaktır. Ülkemizde açık kalp cerrahisi ameliyatı uygulanan hastaların erken dönem sonuçları bildirilmesine karşın uzun dönem sonuçları ile ilgili araştırmalar yetersiz sayıdadır. Bu tez çalışması, bu alandaki boşluğu doldurmaya katkı sağlamayı amaçlamaktadır. METOD: Çalışmamızda Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde açık kalp cerrahisi uygulanan ardışık ilk 253 hasta incelenmiş ve hastaneden taburcu olan 240 hastanın uzun dönem takipleri yapılmıştır. Bu çalışmada, takibi yapılan hastalarda sağ kalım, fonksiyonel kapasite, reoperasyon ve reanjiyografi sorgulanmıştır. Hastalara tek tek ulaşılmaya çalışıldı ve poliklinik kontroluna çağrılarak son durumları değerlendirildi. Kendisine ulaşılamayan hastaların dosyalarındaki son kontrol bilgileri değerlendirmeye alındı. Nüfus dairesindeki bilgileri de kontrol edildi. Demografik data ve uygulalan prosedür tipine göre ameliyat sonrası sağkalım, kardiyak nedene bağlı anjiyografi ve invaziv girişim oranları ile reoperasyon oranları istatistiksel olarak Kaplan-Meier yaşam testi, gruplar arası fark olup olmadığı ki-kare testi, beklenen değer 5 ten az ise Fisher?s kesin testi kullanıldı. Sürekli değişkenlerin dağılımına göre Student?s testi ya da Mann-Whitney U testi, bağımlı değişkenler için Wilcoxon testi kullanılarak analiz edildi. BULGULAR: Adnan Menderes Üniversitesinde ilk açık kalp cerrahisi 22 Kasım 1999 tarihinde 38 yaşında bir kadın hastada yapılan atriyal septal defekt kapatılması operasyonu ile başlamıştır. Bu çalışmadaki ardışık 253 hasta, 61 kadın 192 erkek hastadan oluşuyordu. Yaş ortalaması 59 olup hastaların en genci 14 yaşında, en yaşlısı ise 89 yaşında idi. Bu hastaların %73ünde koroner arter hastalığı, %22sinde kalp kapak hastalığı, %4ünde konjenital kalp hastalığı, %3ünde aort anevrizma veya diseksiyonu vardı. Hastaların tamamı ile ilgili bilgilere ulaşıldı ve bütün açık kalp cerrahisi operasyonlarında hastane içi mortalitenin % 5,2 olduğu görüldü. Çalışmaya dahil olan hastaların % 70 ine izole KABG,% 19 una izole kalp kapak cerrahisi, % 2 sine aort diseksiyonu ameliyatı, % 4 üne erişkin konjenital cerrahisi operasyonu, % 3 üne kapak ile beraber koroner arter bypass greftleme (KABG) cerrahisi operasyonu, %1 ine kapak ile beraber asendan aort anevrizma cerrahisi uygulanmıştır. Hastaneden taburcu olmuş 240 hastanın tümünün takip bilgilerine ulaşıldı. Toplam takip süresi 26170 hasta ayı olup minimum 2 ay, maksimum 168 ay idi. Tüm hastalar için 10 yıllık sağkalım %80 idi. Bu oran erkeklerde %83, kadınlarda %77 idi (p>0.05). İzole KABG cerrahisi operasyonu geçiren hastalar için 10 yıllık sağkalım oranı % 85 düzeyinde bulunmuştur. İzole kapak cerrahisi geçiren hastalar için 10 yıllık sağkalım oranı %70 düzeyindedir. İzole KABG operasyonu geçirenlerde izole kapak cerrahisi operasyonu geçirenler arasında yapılan karşılaştırmada yaşam beklentisi açısından fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Open heart surgery has become a widespread treatment modality of heart diseases following the introduction of heart lung machine in 1955 throughout the world as well as in Turkey. Siyami Hersek Hospital in Istanbul, Yüksek İhtisas Hospital and Hacettepe University Hospital in Ankara are the pioneering centers for open heart surgery in our country in the 1960s. It was mid-1990s for Aydın, when open heart surgery started . First open heart operation was performed in Aydın Devlet Hospital, however it did not continue after a couple of surgeries were done. In Adnan Menderes University Hospital, first open heart surgery case was performed in 1999 and has been a routine surgical treatment of patients since then without any interference. The first open heart surgery series of patients operated in Adnan Menderes University is the mainstay of development of cardiac surgery in Aydın. The main purpose of this study is to investigate the early and long-term results of these patients. There is lack of information for the long-term results of patients who underwent open heart surgery in Turkey and this study contributes to fullfil this lack of information. METHOD: The first 253 consecutive patients who had open heart surgery in Cardiovascular Surgery Clinic at Adnan Menderes University in Aydın were included in the study. The long-term results of 240 patients who were discharged from hospital were analyzed. The end-points of the study were death, re-angiography, re-operation and functional capacity status of patients at the time of follow-up. All of the data was complete for each one of 253 consequtive patient. Information was gathered from patient files and patients were either invited for out-patient examination or information was taken through phone conversation. Data from civil registry was also checked. The survival of patients acording to type of operation is analysed by Kaplan-Meier survival test. Chi square test, Fischer?s square test, Student?s test and Mann-Whitney U test and Wilcoxon test were used for evaluation of re-angiography and re-operation rates where appropriate. RESULTS: The first open heart surgery case in Adnan Menderes University was closure of atrial septal defect in 38 years old woman on 22 November 1999. Until the end of the 2003, there were 253 patients who had open heart surgery consecutively. There were 61 women, 192 men. Mean age was 59 years old, ranging from 14 to 89 years. Seventy three percent of patients had coronary artery disease , 22% had heart valve disease, 4% had congenital heart defects , 3% of patients had aortic dissection and aneurysms of the aorta. Hospital mortality was % 5,2. Types of surgery were coronary artery bypass grafting (CABG) (70%), heart valve surgery (19%) , replacement of ascending aorta for acute aortic dissection (2%), correction of congenital heart defects in the adult (4%), heart valve surgery combined with CABG (3%), aortic valve replacement combined with replacement of ascending aorta (1%). Follow-up was complete for all 240 patients who were discharged from the hospital. Total follow-up was 26170 patient months ranging from one month to 168 months. Ten year survival was 80% for all patients. It was 83% for men and 77% for women (p>0.05). Ten year survival was 85 % for isolated CABG patients. For patients who had isolated heart valve surgery, 10 year survival rate was 70%.