Taşınabilir EKG aritmi dedektörü
  1. Tez No: 34802
  2. Yazar: SEFA KAB
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY TİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Kalp hastası olan veya hasta olduğundan şüphelenilen in sanların yararlanabilmesi için, taşınabilir bir kalp atışı ritm bozukluğu dedektörü tasarlanmıştır. Bu cihazın klasik yöntemlere karşı üstünlüğü, tüm gün bo yunca normal aktiviteler esnasında kullanılabilmesidir. Ayrıca içinde mikroişlemcili akıllı bir birim kullanılmıştır. Bu bi rim sayesinde gerçek zamanlı analiz yapma imkanı sağlanmıştır Mevcut Holter monitörlerinde ise 24 saat düz kayıt yapılıp, daha sonra hastanede hemşireler tarafından analiz gerçekleş tirilir ve doktor son teşhisi koyar. Tasarladığımız cihaz ise anında analiz yaptığından kayıt sonrası sıkıcı ve zaman alıcı rutinlerden kurtulmuş oluruz. Aritmi analiz algoritmasında kullanılan alarm kriterleri muhakkak doktor onayından geçmelidir. Bu nedenle program, ciha zı kullanacak doktorun önerilerine göre değişebilir esneklik te tasarlanmalıdır. -IV-
Özet (Çeviri)
SUMMARY A portable arrhythmia dedector has been designed for the use of patients of heart or people concerning of a heart prob lem. The superiority of this new device to conventional ECG monitors is its practical usage during normal day life with out restriction of daily activities. Also it consists of a smart unit using microprocessor. Whit this smart unit, you are capable to make real time analysis. In Holter monitors, it is only available to make the analysis by nurses after a record of 24 hours. Then the doctors make the diagnosis. Our device can make analysis in real time, though we don't need to face long and boring analysis routines. The criterias which are used in arrhythmia analysis al gorithm must have clinical acceptance. So the program must be flexible according to opinions of the doctor who will use the device. -V-