20. yüzyılın ilk çeyreğinde İstanbul'da aydınlatma aracı olarak elektrik
Electricity in Istanbul as a lighting tool in the first quarter of 20th century
  1. Tez No: 348040
  2. Yazar: YAHYA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Tanzimat döneminde başlayan büyük dönüşümlerle geleneksel kentlikten modern kente dönüşen İstanbul'un, dünyaya hızla yayılan kapitalizmin ürettiği yeni şehirlerden biri haline geliş sürecinde aydınlatmanın ve özelde elektrikle aydınlatmanın rolü değerlendirilmektedir. Çalışmada, Osmanlıların elektrikten nasıl haberdar oldukları, elektriği nasıl karşıladıkları, Osmanlı yönetiminin ve özelde dünyada elektrik kullanımının kendi devrine tesadüf ettiği 2. Abdülhamit'in elektriği nasıl karşıladığı ve elektrikle aydınlatmanın serüveni anlatılmaktadır. Sanayi İnkılabı'nın ardından yeni kurulan ve yeniden kurulan modern kentlerin oluşumu sürecinde büyük bir rol oynayan elektriğin ve aydınlatmanın, modern bir başkente dönüştürülmeye çalışılan Osmanlı İstanbul'unda ne kadar etkili olduğu, sosyal hayatı ne denli değiştirdiği/dönüştürdüğü de bu kapsamda ele alınmıştır. Çalışmada, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'ndeki elektrikle aydınlatmaya dair belgeler, dönemin gazeteleri, mecmuaları ve bu dönüşümün en renkli ve canlı tasvirlerinin bulunabileceği hatıratlarla seyahatnameler ve bu hususta daha evvel yapılmış çalışmalar da taranarak aydınlatma ve elektriğin Osmanlı modern kenti üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Elektrik 2. Aydınlatma 3. Batılılaşma 4. Teknoloji 5. Modern Kent
Özet (Çeviri)
In this study, the role of lighting in particular lighting by electricity is analyzed in the period of great transformation of Istanbul from a traditional capital through a modern city under the influence of sprawling capitalism in the world which reproduces the new city which began before Tanzimat Period. In this work, the adventure of lighting by electricity was narrated by asking how Ottomans were getting aware of electricity, how it was welcomed and how Ottoman Administration and particularly Abdul Hamid II whose ruling coincided with the usage of the electricity was responded to it. In this context, the electricity and lighting which played an important role in the reconstructed and newly constructed cities after Industrial Revolution, how it affected Ottoman Istanbul that was intended to be transformed a modern capital and also how it changed/transformed the social life was debated. In the study, documents related to lighting by electricity in the Prime Ministry General Directorate of Ottoman Archives, newspapers of the period, magazines and memoirs and travel books which includes colourful and vivid portrayals of this transformation and also previous studies on the topic was scanned inside the limits and was tried to be analysed on the basis of electricity and lighting on Ottoman modern city. Key Words 1. Electricity 2. Lighting 3. Westenization 4. Technology 5. Modern City