19.yüzyılın ikinci yarısında İstanbul'da aydınlatma aracı olarak havagazı
Coal gas in Istanbul as a lighting instrument in the second half of the 19th century
- Tez No: 348041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada kent dediğimiz toplumsal yapının tarihsel dönüşümünü, Avrupa'da Sanayi Devrimi'nden sonra kapitalizm ile birlikte gelişmeye başlayan modern kent olgusunun Osmanlı Devleti'nde nasıl bir seyir izlediğini, bu seyir içerisinde önemli bir nokta olan şehir aydınlatmasının ilk örneği olan havagazı ile aydınlatmanın nasıl ve nerelerde gerçekleştirildiği incelenmiştir. Ayrıca batılılaşma evresinde aydınlatmanın Osmanlı toplum hayatına yansımalarını ve havagazı ile aydınlatma konusunda devletin müteşebbislere verdiği imtiyazlar ve bu imtiyazların şartları değerlendirilmiştir. Osmanlı Devleti'nde başkent İstanbul'da başlayan kentsel reformlar ve ilk cadde-sokak aydınlatmalarının gelişimi ile ilgili yaptığımız bu çalışmada havagazı aydınlatması konusunda ana kaynağımız Başbakanlık Osmanlı Arşivleri olmuştur. Arşivin çeşitli fonlarında bulduğumuz belgelerin konu ile alakası olmayan kısımlarını tefrik ettikten sonra belgeleri değerlendirmeye çalıştık. Ayrıca dönemin gazeteleri, dergiler ve konu ile alakalı diğer çalışmaları imkânlar dâhilinde incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma, konu sınırlandırmamız sebebiyle modern kent bağlamında incelediğimiz aydınlatma hizmetlerinin sadece havagazı ile ilgili olan kısımlarını ihtiva etmektedir. Anahtar Sözcükler 1.Kent 2.Aydınlatma 3.Modern 4.Havagazı 5.Batılılaşma
Özet (Çeviri)
In this study, historical transformation of urban space as a social form as well as how the city evolved as a modern urban phenomenon in Ottoman State following Industrial Revolution in Europe in along with capitalism is analysed on the case of street lighting by using coal gas as first sample as a milestone referring how and where happened. Furthermore, reflections of lighting in the era of Westernization on Ottoman social life and regarding the conditions of royalties granted by the government to the entrepreneurs on lighting by using coal gas are both evaluated. Main resource of this study which elaborates the initial urban reforms in the capital of Ottoman State Istanbul on the case of street lighting process is Prime Ministry General Directorate of Ottoman Archives. We have tried to organize the documents in different sections of the archive after sorting out spare ones which is irrelevant to the case. Moreover newspapers magazines and other studies regarding the topic are tried to be examined in the scope of the work. This study only covers the lighting by using coal gas in the con-text of modern urban space due to limits of the case. Key Words 1.Urban 2.Lighting 3.Modernity 4.Coal Gas 5.Westernization