Gülşehrî'nin Mantıku't-tayr ve Nevâyî'nin Lisânü't-tayr mesnevileri üzerine karşılaştırmalı dil ve üslûp incelemesi
A comparative language and sytle study on Gülşehrî and Nevâyî's Mantıku't-tayr and Lisânü't-tayr masnavis
  1. Tez No: 348111
  2. Yazar: İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Gülşehrî'nin Mantıku't-Tayr ve Nevâyî'nin Lisânü't-tayr Mesnevileri Üzerine Karşılaştırmalı Dil Ve Üslûp İncelemesi? adını taşıyan bu çalışma, istatiksel verilerden yararlanarak Gülşehrî ve Nevâyî?nin dil ve üslûp özelliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Bir metin analizi programı yardımıyla söz konusu metinlerin kelime sıklıkları belirlenmiş ve bu noktadan hareketle, Gülşehrî ve Nevâyî?nin dil ve üslûpları hakkında sonuçlara varılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Mantıku't-tayr 2. Lisânü't-tayr 3. Karşılaştırma 4. Dil ve Üslûp 5. Kelime Sıklığı Sözlüğü
Özet (Çeviri)
This study, with the name of“A Comparative Language and Sytle Study on Gülşehrî? and Nevâyî?s Mantıku't-tayr and Lisânü't-tayr Masnavis”, aims to analyze the features of language and style of Gülşehrî and Nevâyî by using statistical data. With the help of a text analysis program, word frequncies of the texts are identified and from this point of view, it has been reached conclusions about the languages and styles of Gülşehrî and Nevâyî. Key Words 1. Mantiku't-tayr 2. Lisânu't-tayr 3. Comparison 4. Language and style 5. Word frequency dictionary