Bithynia bölgesi lahitleri
Sarcophagi of the Bithynia region
- Tez No: 348110
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ERTEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Archeology
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 285
Özet
Tez çalışmasının konusunu oluşturan Bithynia lahitleri ve ölü gömme geleneği bugüne kadar herhangi bir ayrıntılı çalışmaya konu olmamıştır. Bu doğrultuda, katalog çalışması yapılarak lahitleri tipolojik olarak sınıflandırmak, özellikle bölgenin kendine özgü form özelliklerini ortaya çıkarmak ve lahitleri üslup özelliklerine göre değerlendirmek amaçlanmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda Bithynia bölgesi müzelerinde tespit edilen 83 lahit tekneler üzerindeki bezemelere göre yedi gruba ayrılmıştır. Çalışma bölgedeki lahitlerin Roma İmparatorluk Dönemi?nde, M.S. I. ile M.S. III. yüzyıl arasında kullanım gördüklerini göstermektedir. Anahtar Sözcükler 1. Bithynia 2. Lahit 3. Ölü Gömme Geleneği 4. Bezeme 5. Üslup Özellikleri
Özet (Çeviri)
Burial tradition and sarcophagi in Bithynia which is the topic of this study hasn?t been studied in detail until now. This thesis aims to classify the Bithynian sarcophagi and find out their distinctive features, especially the regional characteristics. After the examination of 83 sarcophagi in the museums of Bithynia, seven groups were determined due to the decoration on their chests and it was concluded that sarcophagi had been used in Bithynia in between A.D. first and third centuries during the Roman Imperial Age. Key Words 1. Bithynia 2. Sarcophagus 3. Burial Tradition 4. Decoration 5. Stylistic Features