Musa Celil'in şiirlerinde dil ve üslup
Language and style in the poems of Musa Celil
- Tez No: 348112
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Musa Celil, XX. yüzyıl Tatar dili ve edebiyatına çok önemli hizmetleri olan asker-şairlerdendir. Çok küçük yaşlarda şiir yazmaya başlayan şairin şiirleri, yaşadığı dönemin sosyal, kültürel ve edebi özelliklerini yansıtır. Şiirlerini sade bir dil kullanarak, samimi ve lirik bir üslupla yazmıştır. Çalışmada, Musa Celil?in şiirleri dil ve üslup bakımından incelenerek, onun edebi şahsiyetine mahsus özellikler ortaya konulmaya çalışılmıştır. İnceleme, Türkiye?de kullanılan dil ve üslup inceleme yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada ele alınan şiirler, Musa Celil?in şiir yazma sürecini ve edebi olgunluğa erişme evrelerini yansıtan mahiyette olan şiirlerden seçilmiştir. Çalışmaya yardımcı olması bakımından, Kazan Tatarlarının tarihine değinilmiş, XIX. ve XX. yüzyıl Tatar sosyal ve kültürel hayatı, Tatar edebiyatı ve XX. yüzyılın ilk yarısındaki Tatar şiiri hakkında bilgi verilmiştir. Şiirlerin incelenmesine ışık tutması amacıyla, Musa Celil?in hayatı, eserleri ve edebi kişiliği de ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler 1. Musa Celil 2. Dil ve üslup 3. Şiirler 4. Kazan Tatarları 5. Tatar edebiyatı
Özet (Çeviri)
Musa Celil is one of the soldier-poets who makes very important contributions to the Tatar language and literature. The poems of the poet putting pen to paper at very young ages reflect the social, cultural and literary characteristics of time period that they live. Musa Celil writes his poems with an unsophisticated language in sincere and lyric style. In this study, by examining Musa Celil's poems in terms of language and style, features special to his literary character are tried to be presented. This examination is made by using the methods of language and style analyses used in Turkey. The poems discussed in the current study are chosen from those reflecting Musa Celil?s composition process and stages of attainment of literary maturity. The history of Kazan Tatars are mentioned and information about The Tatar?s social and cultural life, Tatar literature in the nineteenth and twentieth century, Tatar poem in the first half of the twentieth century is given to be helpful for this study. For the purpose of shedding light on examination of poems, Musa Celil?s life, works and literary character are discussed as well. Keywords 1. Musa Celil 2. Language and style 3. Poems 4. Kazan Tatars 5. Tatar Literature