John Stuart Mill'de ifade özgürlüğü ve siyasi sistem tartışması
John Stuart Mill's freedom of expression and political system discussion
- Tez No: 348130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT EMRAH BERİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
John Stuart Mill klasik liberal düşüncenin ve faydacı felsefenin temel ilkeleri çerçevesinde yetişmiş olmasına rağmen, on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllarda yaşanan gelişmelerden etkilenerek çok farklı bir felsefi düşünceye ulaşmıştır. Çeşitli düşünce eğilimlerinden beslenerek kendine özgü bir sentez oluşturmaya çalışmışsa da, bıraktığı felsefi miras son derece çelişkili ve bütünlükten uzak olarak görülmektedir. Mill?in kalıcı ününü sağlayan Hürriyet Üstüne eseridir. Gelişmenin ve ilerlemenin özgürlüğe, bireyselliğe ve çeşitliliğe bağlı olduğunu düşünür. Farklılığa ve çoğulculuğa beslediği güçlü inançla, tercih özgürlüğünün ahlâki eylemde bulunma açısından değerine vurgu yapar. Özgürlüğü bir yandan faydacı temelde, kendini gerçekleştirme ve en büyük mutluluk ilkesine ulaşmadaki araçsal rolüyle ele alırken, diğer yandan ahlâki temelde kendinde bir değer olarak kabul etmektedir. Özgürlüğün sınırlarını da kendisiyle özdeşleştirilen zarar ilkesine göre belirlemektedir. Mill, esas itibariyle klasik liberal geleneğin ve negatif özgürlük anlayışının bir temsilcisi olarak görülmekle beraber, hem bireye hem de topluma ahlâki sorumluluk yükleyerek pozitif özgürlük anlayışına doğru kaymıştır. Esas itibariyle bireyci olarak görülen Mill, devletin pozitif müdahalelerine kapı açarak bir tür kolektiviste dönüşmekte, bu nedenle de sosyal demokrasi anlayışının öncüsü ve sosyal liberal olarak tanımlanmaktadır. Mill, kendini radikal bir demokrat olarak tanımlamaktadır. Ancak var olan yanlış demokrasi anlayışının çoğulculuğa dayandığını ve toplumun birey üzerindeki tahakkümüne neden olduğunu söyler. Hazlar arasında niteliksel farklılıkların bulunduğunu düşünen Mill, kendi doğru demokrasi anlayışında şekli siyasi eşitliği kabul etmeyerek eğitime dayalı çoğul oy fikrini benimsemekte, bu nedenle de liberal elitist olarak görülmektedir. Anahtar Kelimeler 1. John Stuart Mill 2. İfade Özgürlüğü 3. Bireysel Özerklik ve Çeşitlilik 4. Zarar İlkesi 5. Faydacılık 6. Sosyal Liberalizm 7. Entelektüel Elitizm
Özet (Çeviri)
John Stuart Mill reachad to a very different philosophical thought, influenced by developments in eighteenth and nineteenth centuries although he has risen within the framework of Fundamentals of classical liberal thought and utilitarian philosophy. Even though he tried to create a synthesis special to himself, nourishing from various ideologies, philosophic heritage of him seems quite contradictious and far from coherence. The work giving him permanent reputation was ?On Liberty?. He thinks that development and progression depend on liberty, individualism and diversity. With his strong faith in diversity and pluralism, he highlights value of freewill from the moral action aspect. While discussing freedom with its instrumental role in self-realization and principle of achieving the greatest happiness principle on utilitarian basis; on the other hand, he also deems it as a value on moral basis. He also determines limits of freedom according to Harm Principle which is also identified with him. Mill is deemed mainly as a representative of classical liberal tradition and negative freedom comprehension, but he shifted to positive freedom comprehension, giving moral responsibility to both individual and community. Mill typically seems as individualist but he turns into a kind of collectivist by being open to positive interventions of the government thus he is identified as the leader of social democracy comprehension and a social liberalist. Mill identifies himself as a radical democrat. However, he states that existing misunderstood democracy comprehension is based on the majority assertion and leads dominance of community on individual. Believing that there are qualitative differences between pleasures; Mill adopts plural voting based on education, declining formal political equality in his correct democracy comprehension thus he is deemed as a liberalist elitist. Keywords 1. John Stuart Mill 2. Freedom of Expression 3. Self Determination and Diversity 4. Harm Principle 5. Utilitarianism 6. Social Liberalism 7. Intellectual Elitism