Kâtip Çelebi'nin İrşadü'l Hayara ile Ali Ufki Bey'in Turcarum Liturgia eserlerinin tahlili ve metni
Analysis and text of Kâtip Çelebi's İrşadü'l Hayara with Ali Ufki Bey's Turcarum Liturgia of their works
- Tez No: 348129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
17. asrın müdekkik şahsiyetlerinden Kâtip Çelebi kültür sahasında hatrı sayılır eserler kaleme almıştır. Pek bilinmeyen İrşâdü'l Hayâra ilâ Tarihü'l Yunan ve'r Rum ve'n Nasara' adlı eserinde Kadim ve Erken Modern Avrupa?nın siyasi hiyerarşik, dini ve kültürel tarihinden kesitler sunarak müslümanlara sahih bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, eserin Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi?nde ve Konya İzzettin Koyunoğlu Kütüphanesi?nde bulunan nüshaları dikkate alınarak hem tahlili hem de transkripsiyonu yapılmaya çalışılacaktır. Kâtip Çelebi?nin çağdaşı Albertus Bobovius, nam-ı diğer Ali Ufki Bey ise bu asırda Osmanlı sarayında yetişen çok yönlü bir kişiliktir. ?Turcarum Liturgia? adlı eserinde Türklerin dini ve örfi kaidelerinden bilgiler yer almaktadır. Eserin hem İngilizce hem de Latince yayınları göz önünde bulundurularak, Türkçe?ye kazandırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma, eserleri ve isimleri çağ aşarak kıymetlerini asırlar sonrasına taşıyan Kâtip Çelebi?nin kaleminden Avrupa?yı, Ali Ufki Bey?in gözünden Osmanlı?yı anlatmaktadır. Anahtar Sözcükler 1. Kâtip Çelebi 2. Ali Ufki Bey 3. Osmanlı 4. Avrupa 5. Din
Özet (Çeviri)
Kâtip Çelebi who is one of the striking personage of XVII. century, have considerible works draw up at cultur area. He?s work fractional unknown in ?İrşâdü?l Hayâra ilâ Tarihü?l Yunan ve?r Rum ve?n Nasara? aims to provide accurate information about the Muslims in Europe whose ancient and early modern Europe's political, hierarchical, religious and cultural history of European from by cross-sections. In this context both the analysis and the transcription to will be study, those copies off the work?s by considering inside of Türk Tarih Kurumu Library and İzzettin Koyunağlu Library in Konya. As for Albertus Bobovius, alias Ali Ufki Bey who was contemporary with Kâtip Çelebi, who was growning person of ambidextrous in 17th century at the Ottoman Palace. He?s works name Turcarum Liturgia partake information of religious and customary laws from Turks. Both English and Latin publications particularize through of work?s which earning to Turkish has been intended. In this study explain Kâtip Çelebi?s pen from Europe and Ali Ufki Bey?s eyes Osmanlı which through come of age their name and work in this manner their value beared after ages. Key Words 1. Kâtip Çelebi 2. Ali Ufki Bey 3. Ottomans 4. Europe 5. Religion