Sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma yoluyla yeniden yapılandırılmasında ara dönem denetçisi ve proje denetçisi
The interim period auditor and project auditor in reorganization of the stock corporations and cooperatives
  1. Tez No: 348185
  2. Yazar: NURULLAH BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERMENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
BAL, Nurullah. Sermaye Şirketleri Ve Kooperatiflerin Uzlaşma Yoluyla Yeniden Yapılandırılmasında Ara Dönem Denetçisi Ve Proje Denetçisi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2013. Bu çalışmada, sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma yoluyla yeniden yapılandırılmasında ara dönem denetçisi ve proje denetçisi, diğer iyileştirme yöntemleriyle karşılaştırılmak suretiyle incelenmiştir. İcra ve iflâs hukukunda, malî olarak zor durumda olan borçlu işletmelerin, yeniden yapılandırılarak iflâstan kurtarılmalarına dair gelişen anlayış çerçevesinde 2004 yılında 5092 sayılı Kanun ile ülkemizde kabul edilen uzlaşma yoluyla yeniden yapılandırma kurumu, sürecin başlangıç ve hazırlık aşaması ile süreç dâhilinde projenin uygulanması bakımından diğer ülke düzenlemelerinden ayrılmaktadır. Bu noktalardan bazıları da ara dönem denetçisi ve proje denetçisidir. Diğer taraftan yeniden yapılandırma kurumundaki ara dönem denetçisi ve proje denetçisi, Türk hukukunda mevcut olan diğer iyileştirme yöntemlerindeki benzer kurumlardan da ayrılmaktadır. Yeniden yapılandırmanın, işaret ettiğimiz anlayış çerçevesinde iflâsın kötü sonuçlarından kaçınmak amacıyla borçlu sermaye şirketi veya kooperatifin belirli şart ve usullerde alacaklılarıyla anlaşmak suretiyle malî durumunun iyileştirilmesi amacı dikkate alındığında; ara dönem denetçisi ve proje denetçisi kurumlarının önemi daha da artmaktadır. Bu öneme binaen çalışmada, yeniden yapılandırmaya ilişkin genel değerlendirmelerin ardından, ara dönem denetçisi ve proje denetçisinin hukukî nitelikleri, seçilmeleri ve atanmaları, görev ve yetkileri, hak ve yükümlülükleri ve nihâyet sorumlulukları ile görevlerinin sona ermesi konuları, öğretide yazılan eserlerde yer verilen görüşler de değerlendirilmek suretiyle ayrıntılı olarak incelenmiş ve varılan sonuçlar diğer iyileştirme yöntemleriyle karşılaştırılarak somutlaştırılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Yeniden yapılandırma 2. Ara dönem 3. Ara dönem denetçisi 4. Yeniden yapılandırma projesi 5. Proje denetçisi
Özet (Çeviri)
BAL, Nurullah. The Interim Period Auditor And Project Auditor in Reorganization Of The Stock Corporations And Cooperatives, Master?s Thesis, Ankara, 2013. In this study, the interim period auditor and the project auditor in reorganization of the stock corporations and cooperatives were examined by comparing to other rehabilitation systems. The establishment of corporate reorganization in Turkey, which was legalized in 2004 with the Act no. 5092 as a result of the new perception around the World regarding reorganization of the companies which are financially in a bad shape rather than their bankruptcy, differs from the other countries? legal arrangements in terms of the beginning and preparation phases and implementation of the reorganization project. Some of these differences are the concepts of interim period auditor and the project auditor. On the other hand, the interim period auditor and the project auditor in reorganization, also differ from the similar bodies of the other rehabilitation systems in Turkish law. Considering the aims of reorganization with the growing perception about rehabilitation of the financially bad shaped companies; the importance of the interim period auditor and the project auditor increases. With regard to this importance, in this study, after the general assessments, the topics of legal characteristics, designations and assignments, appointments and authorities, rights and obligations and finally the liabilities and expiration of duties of the interim period auditor and the project auditor, were comprehensively examined by evaluating the materials in literature and the conclusions were established by comparing the subjects to other rehabilitation systems. Keywords 1. Reorganization 2. Interim period 3. Interim period auditor 4. Reorganization project 5. Project auditor