Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, kurulmuş örgütü yönetme veya bu örgüte üye olma
Creating a criminal organization for the purpose of engaging in criminal activity, managing or becoming a member of such an organization.
- Tez No: 348186
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Örgütlü suçluluk, eski zamanlardan günümüze kadar gelen önemli bir suç türüdür. Ancak, günümüzde teknolojik gelişmelerin de katkısıyla daha karmaşık bir hal almış ve bu nedenle suç örgütleri ile mücadele daha da zorlaşmıştır. Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, yönetme ve üye olma fiilleri, işlenecek suçlar bakımından birer hazırlık hareketi olmasına rağmen korunan hukuksal değerin önemi göz önüne alınarak müstakil birer suç olarak düzenlenmiştir. Tezin ilk bölümünde suç örgütü kavramına, suç örgütleri ve suça iştirake ilişkin genel değerlendirmelere, suç örgütlerinin tarihçesine ve suç örgütleri ile ilgili ilk ceza normlarına, ayrıca bazı kriminolojik suç örgütleri türlerine yer verilmiştir. Bunun yanı sıra, tezin ikinci bölümünde ise suç örgütü kurma veya yönetme suçu, üye olma suçu, suç örgütüne üye olmamakla beraber örgüte yardım etme ve suç örgütünün propagandasını yapma suçları ve ayrıca bu suçlarla ilgili etkin pişmanlık hükümlerin ve yaptırımlar yer almaktadır. Nihayetinde, çalışmanın üçüncü ve son bölümünde; suç örgütüne üye olmamakla beraber örgüt adına suç işleme, örgüt yöneticilerinin işlenen suçlardan dolayı sorumluluğu, suçların özel görünüş biçimleri ile Türk Ceza Hukukunda suç örgütü ile ilgili diğer düzenlemelere yer verilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: 1. Suç 2. Ceza 3. Örgüt 4. Suç İşleme Amacı 5. Türk Ceza Kanunu
Özet (Çeviri)
Organised crime has been a serious type of crime which survives until today. However, it has become more complicated because of the technological advancement so fight against organised crime gets more difficult at the present time. The acts of creating a criminal organisation for the purpose of engaging in criminal activity, managing the organisation and admitting the organisation were enacted as separate crimes considering the importance of the legal values protected by these crimes although these acts are essentially just preparation activities for the crime. The concept of organised crime, general assessment of the criminal organisations and criminal complicity, history of criminal organisations and first punishment norms about them, also some criminological types of criminal organisations are included in the first part of this thesis. In addition to this, the second part of the thesis involves the crimes of creating or managing the criminal organisation, membership in criminal organisations, non-members? activities of aiding the criminal organisation and making propaganda of these organisations and also effective repentance clauses and sanctions with respect to these crimes. In conclusion, committing crimes on behalf of criminal organisations by non-members, criminal responsibility of the criminal organisations? leaders due to crimes committed on behalf of these organisations, criminal attempt, criminal complicity, concurrence of crimes and other legal regulations about the criminal organisations in Turkish Criminal Law are included in the third and the final part of this thesis. KEY WORDS: 1. Crime 2. Penalty 3. Organization 4. Purpose of Engaging In Criminal Activity 5. Turkish Penal Code