Burdur Gölü havzası için yeni bir su yönetim modeli önerisi
A new water management model proposal for Burdur Lake basin
  1. Tez No: 348196
  2. Yazar: MURAT ATAOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Burdur Gölü son 20 yılda suyunun yaklaşık dörtte birini kaybetmiştir. Su seviyesindeki düşüş günümüzde de devam etmektedir. Sorun büyük ölçüde göl havzasındaki sulama projeleri için çok büyük miktarda suyun doğal döngüsünden çıkarılmasından kaynaklanmaktadır. Göl koşullarının iyileştirilmesi için su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı sağlanmalıdır. Bunun için en uygun yol entegre havza yönetimidir. Bu yönetim modeli için bir havza komisyonu kurulmalıdır. Yerel sulak alan komisyonları, bu komisyonları oluşturan üye kurumların sayısı arttırılarak havza komisyonları haline getirilebilir.
Özet (Çeviri)
Burdur lake has lost a quarter of its water during the last 20 years. The decline in the water level is still continuing. The main problem is that a large amount of water is extracted from its natural cycle for irrigation projects at the lake basin. In order to improve lake conditions, sustainable use of water resources must be maintained. The best way for this is integrated basin management. A basin commission should be built for this management model. Local wetland commissions can be transformed into basin commissions by increasing the number of member institute.