Bahçe bitkilerinin bazı eko-biyolojik özellikleri ile Burdur Gölü Havzası arasındaki ilişkilerin araştırılması
Searching the relationships between some eco-biological properties of horticultural crops in Burdur Lake Basin
  1. Tez No: 169895
  2. Yazar: SABRİYE UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET BAHÇE BİTKİLERİNİN BAZI EKO-BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ İLE BURDUR GÖLÜ HAVZASI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN ARAŞTIRILMASI Sabriye UYSAL Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İbrahim BAKTIR Eylül 2004, 93 Sayfa Bu araştırma Burdur Gölü'nün iklim ve vejetasyon periyodu üzerine olan etkileri ile bahçe bitkileri arasındaki ilişkiyi, ortaya koyabilmek için 2003 yılında Bucak (Burdur), Burdur (merkez) ve Uluborlu (Isparta) yörelerinde karşılaştırmalı olarak yürütülmüştür. Her üç lokasyonda da elma ve domates çeşitleri denemeye alınmış ve bunlara ait bazı fenolojik ve pomolojik özellikler araştırılmıştır. Golden Delicious ve Starking Delicious elma çeşitlerinde yapılan ortalama meyve ağırlığı, meyve eni, meyve boyu, renk değerleri, meyve eti sertliği, nişasta miktarları, suda çözülebilir kuru madde ve titre edilebilir asitlik değerlerine göre optimum derim tarihi belirlenmiştir. Golden Delicious çeşidi için optimum derim tarihi Bucak yöresinde 22-27 Eylül arası, Burdur yöresinde 27 Eylül-2 Ekim arası ve Uluborlu yöresinde 9-14 Ekim arası olarak, Starking Delicious çeşidinde ise Bucak yöresinde 27 Eylül-2 Ekim arası, Burdur yöresinde 7 Ekim-12 Ekim arası ve Uluborlu yöresinde 14- 19 Ekim arası olarak önerilmiştir. Domateste üşüme zararı Uluborlu yöresinde 8 Ekim, Bucak yöresinde 12 Ekim ve Burdur yöresinde 29 Ekim tarihinde görülmüştür. Ortalama meyve ağırlığı, meyve eni, meyve boyu, meyve rengi ve meyve eti sertliği gibi fiziksel özellikler en iyi Burdur yöresindeki domateslerden elde edilmiştir. Suda çözülebilir kuru madde, titre edilebilir asitlik ve C vitamini gibi kimyasal özellikler en iyi Uluborlu yöresindeki meyvelerden elde edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Burdur Gölü, iklimsel değişim, vejetasyon periyodu domates, Golden Delicious, Starking Delicious JÜRİ: Prof. Dr. İbrahim BAKTIR Doç. Dr. Mustafa ERKAN Yard. Doç. Dr. Mustafa SARI ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEARCHING THE RELATIONSHIPS BETWEEN SOME ECO-BIOLOGICAL PROPERTIES OF HORTICULTURAL CROPS IN BURDUR LAKE BASIN Sabriye UYSAL M. Sc. Thesis in Horticultural Science Adviser: Prof. Dr. İbrahim BAKTIR September 2004, 93 Pages This study was comparatively conducted to establish the relationships between the effects of by Burdur Lake over climate on vegetation period and horticultural crops in Bucak and Central Districts of Burdur province and Uluborlu district of İsparta province in 2003. Apple and tomato cultivars were studied in each location, and some phonological and pomological properties were investigated. Optimum harvest date of Golden Delicious and Starking Delicious apple cultivars were determined based on average fruit weight, fruit width, height and color, flesh firmness, starch content, soluble solids and titretable acidity. Optimum harvest the period date for Golden Delicious cultivar was on September, 22nd -27th for Bucak, September, 27th-October, 2nd for Burdur Central, and October sP-U* for Uluborlu. These dates were September, 27th-October, 2nd, October, 7th-12th, and October, H4-^* for Starking Delicious cultivar, respectively. Chilling injury on tomataes was observed on October, 8th in Uluborlu, October, 12th in Bucak and October, 29* in Burdur Central locations, repectively. The most favorable values for average fruit weight, fruit width and height, fruit color and flesh firmness were obtained from the tomatoes grown in Burdur Central location. The best values for chemical properties such as water soluble dry matter content, titretable acidity and vitamin C content were obtained from fruits in Uluborlu location. mKEY WORDS: Burdur Lake, climate change, vegetation length, tomato, Golden Delicious, Starking Delicious COMMITTEE: Prof. Dr. İbrahim BAKTIR Assoc. Prof. Dr. Mustafa ERKAN Asst. Prof. Dr. Mustafa SARI IV