Risk yönetim aracı olarak kredi temerrüt swaplarının kullanılmasına yönelik bir araştırma
A research for the use of credit default swap as a tool for risk management
  1. Tez No: 348218
  2. Yazar: GÜRKAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
2008 küresel kriz risk yönetiminde ilgili ülkenin değil tüm dünya ülkeleri riskinin ölçülmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekliliğini ortaya koymuştur. Kredi derecelendirme kuruluşlarınca verilen notların ülke riskini ne ölçüde belirttiği ve kriz sonrasındaki not düzeltmelerin ülkelere yansımaları konuları tartışılmaktadır. Ülkelerin kredi derecelendirme kuruluşunu kurmasına yönelik sistem arayışları yüksek maliyetler nedeniyle şimdilik imkânsızdır. Bu itibarla, genel olarak piyasa tarafından oluşturulan kredi temerrüt swaplarının kullanılması yönünde bir eğilim ortaya çıkmıştır. Ancak, kredi temerrüt swapları piyasalar nezdinde ülke riskini ifade edebilirken hesaplanması ilgili ülkenin tüm makroekonomik verilerinin yorumlanmasını gerektirmektedir. Dünya ile entegrasyonun bir sonucu olarak kredi temerrüt swaplarının risk ölçütü olarak kullanılması ancak herkes tarafından erişilebilen ve kolaylıkla yorumlanabilen bilgiler dahilinde ve tahmin edilebilir olması ile mümkündür. Bu çerçevede, Çalışmada Türkiye kredi temerrüt swaplarının piyasa öncü göstergeler ile tahmin edilebilir olduğu gösterilerek ülke riskinin hesaplanmasında söz konusu türev aracının yüksek maliyete katlanılmadan hesaplanabileceği kanıtlanmıştır. Anahtar SözcüklerRisk Yönetimi, Finansal Kriz, Finansal Kriz Göstergeleri, Kredi Derecelendirme Kuruluşları, Kredi Temerrüt Swapları
Özet (Çeviri)
The 2008 global crisis has revealed that, regarding risk management, the risk of not only the relevant country but of all the countries in the world should be measured and necessary measures should be taken. Discussion is made about to which extent the rates given by credit rating agencies reflects the country?s risk, and the effects of the revised rates on the countries after the crisis. The search for a system concerning the countries? establishment of a sovereign credit rating agency is for instance impossible due to high costs. In this regard, a tendency has arised to use credit default swaps generated by the market in general. However, although credit default swaps defines the country?s risk on the market, in order to calculate it, the relevant country?s macro economic data should be annotated. As a result of the integration with the global world, the use of the credit default swaps as a risk criterion is possible just when the information is reached and easily be annotated by everyone and when it is predictable. In this context, the study proves that by showing Turkey?s credit default swaps can be predicted with market leading indicators, the calculation of the country?s risk can be done without bearing the high cost of the derivative mean. Key wordsRisk Management, Financial Crisis, Indicators of Financial Crisis, Credit Rating Agencies, Credit Default Swaps