İnşaat sigortası
Construction insurance
- Tez No: 759315
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Günümüz ekonomisindeki en önemli sektörlerinden birisi inşaat sektörüdür. Ekonominin büyümesi, nüfusun artması, yeni teknolojilerin hayatımıza girmesiyle yeni yapı veya mevcut yapıların yenilenmesi ihtiyacı da artmaktadır. Bu ihtiyaç doğrultusunda inşaat işlerinin hacmi de büyümekte, ayrıca inşaatların daha kısa sürede tamamlanması hedeflenmektedir. Bununla birlikte inşaat süresince yangın, deprem, sel, savaş gibi çok sayıda rizikonun gerçekleşmesi ve bu riziko sebebiyle inşaatın zarar görmesi ihtimali bulunmaktadır. İşte inşaat sigortası, bu rizikolara karşı teminat sağlayan bir zarar sigortası olarak karşımıza çıkmaktadır. İnşaat sigortası, inşaat süresince çok sayıda rizikonun gerçekleşebilme ihtimali dikkate alınarak, bir bütün riskler (All risks) sigorta olarak düzenlenmiştir. Bunun sonucu olarak, açıkça teminat dışında bırakılmadıkça, gerçekleşen riziko sonrasında meydana gelen zararlardan sigortacı sorumlu olacaktır. Çalışmamızda inşaat sigortası sözleşmesinin tarafları, kurulması, tarafların külfetleri ve yükümlülükleri, sona ermesi ve nihayet kapsamı incelenecek; ayrıca çoğu kez inşaat sigortasının yapılmasının sebebi olarak karşımıza çıkan inşaat sözleşmesi üzerinde de kısaca durulacaktır. Belirtmek gerekir ki, çalışmamız Türk Ticaret Kanunu'na göre hazırlanmakla birlikte, yeri geldikçe mülga Türk Ticaret Kanunu'na değinilecektir. Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğünden itibaren neredeyse on yıl geçmiş olmasına rağmen, İnşaat Sigortası Genel Şartları yenilenmediğinden, mülga Türk Ticaret Kanunu'na göre ihdas edilen Genel Şartlar ve uygulamada sıklıkla kullanılan Münih Reasürans klozları dikkate alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Construction sector is one of the most important sectors of today's economy. The need for new structures or renewal of existing structures increases as the economy grows, population increases and new technologies are being introduced into our lives. In accordance with this need, volume of construction works also grows and it is expected to complete constructions in far shorter time period. However, there is a possibility that many risks such as fire, earthquake, flood, war may occur during the construction and the construction may be damaged due to these risks. So, construction insurance is an assurance for such unexpected circumstances. Construction insurance is devised as ''All Risks'' insurance, considering the possibility of many risks which may occur during the construction period. As a result, as long as it isn't openly excluded from the coverage, damages derived from the risk or risks that occured are covered by insurer. In this study, we will be examining the parties of the construction insurance contract and their obligations, its termination and lastly, its scope. In addition, the construction contract, which is often the reason for the construction insurance, will be briefly discussed. It should be noted that, although our study is prepared in accordance with the Turkish Commercial Code, when appropriate, the abrogated Turkish Commercial Code will also be mentioned. Although it has been almost ten years since the Turkish Commercial Code became effective and because the General Conditions of Construction Insurance have not been renewed, the General Conditions established in compliance with the abrogated Turkish Commercial Code and the Munich Reassurance clauses which are frequently used in practice, will be taken into account.