Mühendislik sigortalarının inşaat projeleri riskleri yönetimindeki önemi ve inşaat sektörü büyümesine etkisi
The importance of engineering insurances in managing construction project risks and its impact on construction sector growth
  1. Tez No: 642672
  2. Yazar: YAVUZ BACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Mühendislik sigortaları inşaat risk yönetimi açısından önemli risk transferi araçlarıdır. İnşaat sektörü, Türkiye'de GSYİH'nin yaklaşık %8-9' unu oluşturmaktadır. 2019 yılı rakamlarına göre 2 milyon kişiye istihdam yaratan sektörün Türkiye'nin ekonomik büyümesindeki önemi yüksektir. İnşaat sektörünün diğer sektörler üzerinde direkt ve dolaylı etkileri bulunmaktadır Bu etkileri göz önünde bulundurduğumuzda inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinden aldığı oran %30'lara yaklaşmaktadır. İnşaat projeleri birçok riske sahip ve çok titiz şekilde yönetilmesi gereken yatırımlardır. Bu nedenle bu sektörün risklerinin doğru yönetilerek mühendislik sigortaları aracılığıyla sigorta sektörüne transfer edilmesinin sektörün istikrarlı olarak büyümesini destekleyeceği düşünülmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmada, mühendislik sigortalarının inşaat sektörü büyümesine olan etkisi ampirik verilerle incelenmiştir ve pozitif sonuçlara ulaşılmıştır. Mühendislik sigortası kullanımındaki artış, inşaat sektörünün büyümesi için bir neden oluşturmaktadır. Nedenselliğin ölçümü için yapılan Granger nedensellik analizi testi sonuçlarında, nedensellik sağlanmaktadır. Mühendislik sigortaları kullanımındaki artışın inşaat sektörü büyümesine etkisinin incelenmesi ayrıca basit doğrusal regresyon yöntemi ile araştırılmıştır. Yapılan çalışmada, sonuçlar anlamlı olarak bulunmuştur. Basit doğrusal regresyon sonucunda, mühendislik sigortalarının büyümesinin inşaat sektörünün büyümesi üzerinde etkisinin var olduğu gösterilmektedir. İnşaat sektöründe önemli risk transferi enstrümanı olan mühendislik sigortalarının doğru kullanımının artışı, inşaat risk yönetimi açısından sektörün risklerinin sigorta sektörü ile paylaşılması sonucunu yaratacağı bunun da inşaat sektörü içindeki önemini pekiştireceği ve sektör büyümesine katkı yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Engineering insurances are significant risk transfer instruments in terms of construction risk management. The construction sector comprises approximately 8% - 9% of the GDP of Turkey and employs 2 million people according to 2019 data. It plays a vital role in the economic development of Turkey. When the direct and indirect effects of the construction sector are taken into account, its share in the economy of Turkey reaches around 30%. Construction projects are investments that bear various risks and need meticulous execution. For this reason, it is thought that proper management of the associated risks in the construction sector by means of the risk transfer to insurance sector via engineering insurances will contribute the sustainable growth of the construction sector. In this context, the effect of engineering insurances on the growth of the construction sector is examined empirically, and positive results have been reached. The increase in the use of engineering insurance constitutes a reason for growth of the construction sector. Results of the Granger Causality test, conducted for analysis of causality, indicate that there is causality. Additionally, a mathematical model is investigated in order to observe the effect of the engineering insurances growth, on the growth of the construction sector by utilizing the simple linear regression method. In the study, the model is found to be statistically significant. As a result, it is shown that the growth of engineering insurance has an impact on the growth of the construction industry. Increasing the proper use of engineering insurance, which is an important risk transfer instrument in the construction industry, will ensure that the risks of the sector are shared with the insurance sector in terms of construction risk management. It is thought that this will reinforce its importance in the construction sector and contribute to the growth of the sector.