Yapım bütün riskler sigortası ve bir uygulamalı hasar örneği
  1. Tez No: 437104
  2. Yazar: BÜLENT ŞENOL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHAMET BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Rekabetin yüksek hızla arttığı günümüzde yatırımcı tarafı, bir taraftan zamana karşı yarışırken bir taraftan da kaliteden ödün vermeden yatırımları gerçekleştirmek hedeflerini taşımaktadır. Kredi faizlerinin global krizler neticesinde son 5 yıl içerisinde yüksek seviyelere çıkması sebebiyle kreditör-yatırımcı ilişkileri, işlerin zamanında tamamlanıp risklerin berteraf edilmesi ve bir an önce işletmeye alınıp gelir sağlanır hale getirilmesi odaklı gelişmektedir. Bu süreçlerde sigortalama her iki taraf için son derece önem arz etmektedir. Yatırım esnasında rizikoların paylaşılması zorunlu hale gelmektedir. Katastrofik risklerin artması ve global ısınmaya bağlı risklerin önceden öngörülememesi İnşaat Bütün Riskler sigortalarını daha da önemli kılmaktadır. Kısa zamanda minimum maliyetlerle çok iş yapabilme eğilimi iş kazalarını kaçınılmaz hale getirmektedir. Sıfır risk tanımının bizleri yatırım yapmamaya iteceğini ve bunun bir çözüm değil çözümsüzlük olacağını savunarak bu çalışmada; yatırımcıların hasar durumlarına karşı bire bir sermaye ayırmaları yerine, yatırımlar için son derece önemli bir ürün olan“Yapım Bütün Riskler Sigortasını”ele alıp ilgili riskler ortaya konulacak ve bir yatırım örneği sigortalanması ile karşılaşılan hasarlar analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
At the present day where competition highly rushes, The Investors not only deal against time schedule but also achieve their target well in compliance with quality. Due to the reason that credit interests highly increase especially in last 5 years as a result of Global crisis, the relationship between Creditor and Investor develop as a base of eliminating the risks of the investment and start the business by completing the works as quick as possible. During this period, to make an Insurance increases in importance for both Creditor and Investor are covering the risks mutually is indispensable to the parties. Due to the fact that Catastrophe risks grows up big and no forecast on the risks of Global warming estimated, the Construction All Risk Insurance for Investments have been obligatory at this point. By its very nature of investments, the target is always to achieve more work in less time by minimum costs, which makes work-accidents unavoidable. By claiming the fact that definition of zero-risk puts pressure on Investors and make them back away from investment, which is not a solution, This study aims to state that an Investor does not need a separate budget for damages but definetely should consider“Construction All Risk Insurance”product and also analyse the Insurance of an Investment model and the damages experienced.