Tekstilde renk kombinasyonları
Color combinations in textile
  1. Tez No: 348235
  2. Yazar: NESLİHAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Günümüzde tekstil sektörünü renk trendleri yönlendirmekte, dolayısı ile bu alanda çok fazla çalışma yapılmaktadır. Hedef kitlelere yönelik renk seçenekleri, varyant çalışmalarıyla çeşitlendirilmekte ve çok alternatif üretilmektedir. ?Tekstilde Renk Kombinasyonları? isimli bu tez çalışmasında mevcut varyant çalışmalarının bilimsel temele dayanan renk armonileri ile hem bu alanda çalışan tasarımcılara hem de öğrencilere referans olması amaçlanmıştır. Birinci bölümde rengin nasıl oluştuğu, bizim onu nasıl gördüğümüz, tarihsel süreçte nasıl gelişim gösterdiğinden; tekstil boyar maddelerinden ve armoni çeşitlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölüm uygulamada standart on ikili renk çemberi kullanılarak bilimsel olarak monokrom, analog, komplementer, bölünmüş komplementer, 3?lü, 4?lü armoni çeşitlerine örnekler yapılmıştır. Renklerin yerlerinin değiştirilmesi sureti ile optik etkininde değişmesi amaçlanmıştır. Üçüncü sonuç bölümünde ise tüm çalışmalar neticesinde edinilen izlenimler ve elde edilen sonuçlar açıklanmıştır. ANAHTAR KELĠMELER: Renk, armoni, renk kombinasyonu, tekstilde armoni
Özet (Çeviri)
Textile sector is lead by color trends nowadays, thus there are many studies in this field. Color options aimed at target audience are diversified by variant studies and a wide range of alternatives are produced. In this dissertation study, named ?Color Combinations in Textile? available variant studies together with harmonies that based upon a scientific foundation are aimed to be a reference for both students and designers who work in the field. In the first chapter, how the color is formed, how we see it, how the color evolved through time; textile colorants and harmony varities have been discussed. In the second chapter, using standard twelve color circle scientific samples for monochromatic, analogue, complementary, split complementary, triad and double harmony varietes have been put into practice. Optical effect has been aimed to change by changing the places of the colors. In the third and the final chapter, the impressions and the conclusions that have been drawn as a result of the research and the study have been explained. KEY WORDS: Color, harmony, color combinations, textiles harmony