Ankara Çankaya ilçesi, Aziziye mahallesi mevcut alan kullanım kararları ve açık yeşil alanlarının saptanması üzerinde bir araştırma
A Research on determining existing land use decisions and open-green areas of Ankara-Çankaya county Aziziye neighbourhood
- Tez No: 34825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi ANKARA ÇANKAYA İLÇESİ, AZİZİYE MAHALLESİ MEVCUT ALAN KULLANIM KARARLARI VE AÇIK YEŞİL ALANLARININ SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Deniz ÇELİK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Oğuz YILMAZ 1994, Sayfa:280 Jüri : Doç. Dr. Oğuz YILMAZ Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK Doç. Dr. Ümit ERDEM Bu çalışmada, Çankaya ilçesi Aziziye Mahallesindeki mevcut açık ve yeşil alanlar dört ayrı kategoride ele alınmıştır. Bu alanlar özel yeşil olarak adlandırabileceğimiz konut bahçeleri, cadde, sokak ve orta refüjlere ait yeşil alanlar çocuk oyun alanları ve park alanlarıdır. Aziziye Mahallesinde yapılan araştırma sonucunda, üç tane çocuk bahçesi, bir tane spor tesisi, Portakal Çiçeği Vadisinde yapımı yarım kalan park, üç tane devlete ait, bir tane özel eğitim kurumu, apartman ve elçiliklere ait bahçelerin olduğu saptanmıştır. Ayrıca mahalle içinde yaya ve taşıtlara ayrılmış yollarda mevcuttur. Aziziye Mahal leşi ' nde mahalle bazında kişi başına düşen açık ve yeşil alan miktarının Ankara genelinde kişi başına düşen açık ve yeşil alan miktarından daha fazla olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Azi zi ye Mahallesi, açık ve yeşil alanlar, açık ve yeşil alanlara ait standartlar, imar yönetmeliği, konut bahçeleri, cadde, sokak ve orta refüj yeşillikleri, oyun alanları, spor alanları, park.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON DETERMINING EXISTING LAND USE DECISIONS AND OPEN-GREEN AREAS OF ANKARA-ÇANKAYA COUNTY AZİZİYE NEIGHBOURHOOD Deniz ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Oğuz YILMAZ 1394, Page:280 Jury : Assoc. Prof. Dr. Oğuz YILMAZ Prof. Dr. Yal cm MEMLÛK Assoc. Prof. Dr. Ümit ERDEM In this thesis, the open-green areas of Aziziye neigh bourhood, which is located on Çankaya county, are get under focus by four different categories. These areas can be clas sified as special green places which we are able to say as house gardens, the green places of avenues, streets and mid- refuges, childrens' play areas and parks. After the research in Aziziye neighbourhood, we have found that there are three children play areas, one sports a- rea, an unfinished park of Orange Blossom Valley, four scho ols (three of them are state schools), and many gardens which belongs to buildings and embassies, are located. Also there are some roads for mobiles and pedestrians in the neighbour hood. It is found that, the ratio of open-green lands to hu mans are higher than the total ratio of Ankara city, in Azi ziye neighbourhood as the neighbourhood basis. KEY WORDSrAziziye neighbourhood, open-green areas, the stan- darts of open-green areas, civil rules, building gardens, streets, playing areas, sports fields, parks, street and mid-refuge greenlands.