Hastane ortamında yönetici hemşirelerin problem çözme becerilerini etkileyen bazı faktörler
Some factors that affect problem solving skills of manager nurses who working in hospitals
  1. Tez No: 348255
  2. Yazar: İLKNUR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, hastane ortamında çalışan yönetici hemşirelerin problem çözme becerilerini etkileyen faktörleri saptamaktır. Araştırma sırasında Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemotoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmet veren yönetici hemşirelerle çalışılmıştır. Sağlık sektörü yönetim ve problem çözmenin oldukça önem taşıdığı bir alandır. Sonuç olarak cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve yaşın problem çözme davranışlarında anlamlı bir farklılık yaratmadığı anlaşılmıştır. Bu çalışmanın, yönetici hemşirelerin içinde bulundukları şartlar ile ilgilenilmesi sebebiyle literatür ile ilgili alan için katkı sağladığı düşünülmektedir. Diğer meslek çalışanlarına da bu sayede ışık tutmuş sayılabilir ve hemşirelikte ileriye dönük plan ve programlarda bu araştırmadan da faydalanılması gerekliliği öngörülmektedir. Anahtar Kelimeler : Yönetici Hemşireler, Problem, Problem Çözme
Özet (Çeviri)
This study is conducted to identify the factors that affect problem-solving skills of nurse managers who work in the hospital setting. During the research nurse managers who work in Ankara Pediatric Hematology Onkology Training and Research Hospital, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, Ankara Numune Education and Research Hospital, Dr . Sami Ulus Maternity, Children's Health and Diseases Training and Research Hospital, Keçiören Training and Research Hospital were the experiment group. Management and problem solving are quite important in health sector. As a result, sex, marital status, education level and age did not make a significant difference in the problem-solving behavior. Because the circumstances, which the manager nurses are in, were focused, it is thought that this study has supported the literature in the relevant field. It can also be said that this study can light the way for the other workers. It is predicted that this research also should be followed up for future planning and programming in nursing. Key Words : Manager Nurses, Problem, Problem Solving