Çanakkale kırsal bölgesinde ergenlik dönemindeki gençlerin (13-19 yaş grubu) giysilerinde renk tercihleri
- Tez No: 348256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Renk algısı insanın anlama ve ilişki kurma konusundaki yansımasıdır. Dış etkenler ekonomik, kültürel ve sosyolojik durum gibi faktörler giysi renk algısının farklı değerlendirilmesine yol açar. Ergenlik dönemindeki gençlerde giyside renge olan ilgi önemli yer tutar. İnsan psikolojisi ile giysi renk seçimi yakından ilişkilidir, özellikle fırtınalı bir dönem olarak tanımlanan ergenlik döneminde bireyin renk algısı ve giysi seçiminin de bir psikolojik dışavurum olacağı şüphesizdir. Giysi tasarımında renk bütünü giysinin algılanmasında, değişiklikler yaratmakta, tasarım yanlızca renk değişimi ile çok farklı algılanabilmektedir. Renk farklılıklarını ve etkisini incelemek için öncelikle algılanmasında rengin insan üzerindeki psikolojik etkisini belirlemek gerekir. İnsanların sosyo-kültürel yapısı ve psikolojik durumu bu algıyı değiştirmektedir. Renklerin birbiri ile uyumu dışında renk tonları arasındaki farklılıklar giysi tasarımında değer kazanmaktadır. Rengin duygusal anlamları ve ifadeleri, ergen gençlerin kişilik gelişimlerinde karakteri ile özdeşleşmektedir. Yerel çevrelerin, etkileşimlerine kültür yapılarına bağlı olarak tipolojik farklar ve benzerlikler olduğu izlenmektedir. Bu nedenle Çanakkale kırsal bölgesinin, geleneksel giyim tarzına bağlı olarak ergenlik dönemindeki gençlerin giyimlerindeki değişim eğilimleri ve yönelimleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Color perception reflects the individual?s ability to understand and interrelate. Any external factors and other factors such education, sociologic conditions, etc. ensure than the facts dress and color are perceived differently. Attention of the teenagers to color in a dress reserves a critical place. Human psychology is associated closely with a color and dress selection. It is no doubt that especially in the pubescence defined as a stormy period, color perception and dress selection of the individual shall also be a psychological expression. In a garment design, any color integrity creates any differences in perception of a dress. Design may be perceived very differently only through a change in color. To review any color differences and their effect, firstly effect of a color on human psychology should be determined. Socio-cultural structure and psychological condition of people vary such perception. Other than color harmony, even any differences between hues gain a value in dress design. Motional meanings and expressions of a color identify with characters of the teenage youth in their personality development. It is observed that the local communities have any typological differences and similarities depending on their interrelation and cultural structures. Therefore a rural region in Canakkale is identified as a study place, it intends to change in dressing style of the teenage youth depending on traditional dressing style.