Zaman yönetimi ve zamanı etkin kullanma
Time management, efficient use of time and time traps
  1. Tez No: 348254
  2. Yazar: AYŞE AKBEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Herkes için yaşanması gereken bir süre, an olarak ifade edilebilen zaman kavramına genel olarak bakıldığında; onlarca farklı alanda çeşitli tanımlamalarına erişmek mümkün olabilmektedir. Günümüzde zaman kavramının ne olup olmadığından çok; zamanın bilinçli tüketilip tüketilmediğine ve akıp giden zaman karşısında dikkat edilmesi gereken zaman tuzakları paraleline algı yönünün çevrilmesi gerektiği hususu büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla, zamanın yetmemesi veya zaman kıtlığı, özellikle günümüz insanları açısından daha da bir önem kazanmaktadır. Bu çalışma; zamanın neyi ifade ettiğinden, zaman çeşitlerinden, zamanın niçin yönetilmesi gereken bir süreç olduğundan ve bu süreci yönetmenin öneminden, zaman yönetimi konusundaki farklı yaklaşımlardan ve onlar arasındaki ilişkilerden, son olarak da zamanın yitik bir şekilde geçirilmesine sebep olan zaman tuzakları konusu ile onun bireysel ve örgütsel birimlerini teşkil eden alt başlıklarından oluşturulmuştur. Anahtar Kelimeler : Zaman, Zaman Yönetimi, Zaman Tuzakları
Özet (Çeviri)
When we seek for time concept, time and moment for everyone to live in genereal, there are a lot of descriptions in different considerations to reach. Recently, instead what the time description is, the main situation is whether time has been consumed consciously and or the time trap parellel has been considered ongoing time. So, coming short of time or having not enough time become more important nowadays.This study consists of what the time is enunciative of, time varieties, why time is a managable state and management of this state is important, different aspects of time management and relations of these aspects, and lastly time trap topic in which time is consumed inefective with subtitels which represent personal and organizational units. Key Words : Time, Time Management, Time Traps