Örgütsel bağlılığın ölçümü: Kamu hastanesinde çalışan hemşirelere yönelik bir uygulama
Measurement of organizational commitment of: An application for nurses working in public hospital
- Tez No: 348291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma sağlık kuruluşlarında sunulan hizmetin yaşamsal bir önem taşıması nedeniyle hastanelerde çalışan hemşirelerin örgütsel bağlılığının önemini vurgulamaktadır. Çünkü sağlık kuruluşlarında sunulan hizmetin etkililiği, verimliliği ve sürekliliğinde örgütsel bağlılık büyük önem arz etmektedir. Bu araştırmada amaç; Adıyaman İli Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde daha önce böyle bir çalışmanın olmaması nedeniyle hemşirelerin çalıştıkları hastane genelinde örgütsel bağlılık düzeylerini incelemektir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket; Mayıs 2013?te Sağlık Bakanlığı Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 300 hemşireye dağıtılmış fakat 263 hemşire uygulamaya dahil edilmiştir. Araştırmada kullanılan anket formunda demografik değişkenler ile örgütsel bağlılık ölçeği (Organizational Commitment Questionnaire-OCQ) kullanılmıştır. Anketten elde edilen veriler SPSS for Windows 20.0 (IBM) programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Çalışmanın ana kütlesi 610 kişidir. Analiz yöntemleri olarak faktörler arasında Korelâsyon yapılmış, tüm demografik verilere göre faktörler fark testlerine tabi tutulmuştur. Fark testlerinde ikili değişkenlerde bağımsız örneklem t testi, 3 veya daha fazla kullanılan değişkenlerde ise, tek yönlü varyans analizi (one way ANOVA) kullanılırken ölçeğin geçerlilik ve güvenirliği için Cronbach?s Alpha Testi kullanılmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda hemşirelerin örgütsel bağlılığının demografik değişkenlere göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar gösterdiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sağlık hizmetleri, Sağlık Kuruluşları, Örgütsel bağlılık, Hemşirelik.
Özet (Çeviri)
As the services provided in health facilities are of vital importance, this study aims to emphasize the importance of nurses working in hospital to have an organizational commitment. Indeed organizational commitment has a great importance on the effectiveness of health care services provided, as well, their efficiency and continuity. Due to a lack of such kind of studies, this study aims to examine the levels of organizational commitment of nurses working in the Ministry of Health, Research and Educational Hospital in Adıyaman province. In May 2013, the questionnaire prepared for this purpose was distributed to the 300 nurses working in the Ministry of Health Education and Research Hospital in Adıyaman however only 263 nurses were included in it. Demographic variables and organizational commitment scale (organizational Commitment Questionnaire-OCQ) were used on the questionnaire form. The data obtained from the surveys was analyzed and evaluated by using SPSS for Windows 20.0 (IBM). The population of study size was of 610 people. As the method of analyses; the factors were correlated and subjected to different statistical testes according to type of demographic data. Other used tests included, independent samples t tests for binary variables, one-way analyses of variance (one way ANOVA) for three or more variables, and Cronbach?s Alpha test for the reliability and validity of the scale. According to the findings obtained from this study, we concluded that nurses? organizational commitment shows significant statistical differences depending on the demographic variable. Key Words : Healthcare, Health Sector, Organizational commitment,Nursing.