Yoğun bakım hemşirelerinde stres düzeyi ve stres ile mücadele yöntemleri: Denizli Devlet Hastanesi ve Denizli Servergazi Devlet Hastanesi örneği
In intensive care nurse methods to combat stress level and stress: Denizli State Hospital and Denizli Servergazi State Hospital sample
- Tez No: 348295
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde değişimin artmasıyla stres farklı yanlarını iş ve özel yaşamda hissettirmektedir. Günlük yaşantıda çok sık karşılaşılan stres sonucunda, bireyin fizyolojik ve psikolojik dengesinde oluşan olumsuz etki çalışma hayatının niteliğini bozduğu, ideal düzeydeki stresin ise kişiyi motive eden bir güç oluşturduğu bildirilmektedir. Stresin etkilerini bilme, stresle mücadele etme yöntemlerinin öğrenilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.Sağlık bakım hizmetleri içinde yaşamı tehdit altında bulunan hasta bireye bakım veren yoğun bakım hemşirelerinin, stresli bir görev üstlendiği öne sürülmektedir. Araştırma, yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin stres düzeyini belirlemek ve mücadele yöntemlerini araştırmak amacıyla planlandı. Stresin yaşam tarzına, kurumlara yaptığı etki incelenmiş, stres işaretlerinin neler olduğu, stresin yol açtığı durum ve bunlara karşı neler yapılabileceğinden bahsedilmiştir. Bu amaçla stresi etkileyen değişkenler ve stres yönetimine ilişkin ulaşılabilen kaynaklar taranmıştır.Araştırmaya Denizli Servergazi ve Denizli Devlet hastanesinde çalışan 154 hemşire katılmıştır. Araştırmada yoğun bakım hemşirelerinin stres düzeylerini belirleyici içeriğe sahip anket uygulanmış, ayrıca bi zati yaşam tanık olaylarına da yer verilmiştir. Araştırma sonucunda yoğun bakım hemşirelerinin stres düzeyini en fazla etkileyen faktörün mesleki risk olduğu ve stres ile mücadele de çoğunluğun kendine güvenli yakaşım yöntemini kullandığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Stres, stres kaynakları, stresle mücadele, hemşirelik, yoğun bakım
Özet (Çeviri)
Nowadays, the increasing of variation, stress makes feel different aspects to us on business and private life. Most frequently encountered in daily life as a result of stress, the negative impact on the balance of an individual's physiological and psychological impair the quality of working life, the ideal level of stress has been reported that a force that motivates people. Knowledge of the effects of stress have revealed the need to learn methods to cope with stress. In the health care services, intensive care nurses providing care to the patients with life-threating undertaken stresful task have been asserted. Research was designed to determine the stress level of nurses working in intensive care units, and to investigate the methods of struggle. The impact of stress on lifestyle and institutions has been examined so what are the signs of stress, conditions caused by stress and what can be done against them are mentioned. For this purpose, the management of stress and stress-related variables regarding to resources are searched. The survey has been participated by 154 nurses employed under and working at Denizli Servergazi and Denizli State Hospitals. In this survey, an inquiry with context specifying and setting forth the stress levels of intensive care unit nurses has been implemented, and it was further included incidents actually eye-witnessed. As a result of the said survey, it has been determined that the primary factor influencing the stress levels of intensive care unit nurses is professional risk, and in coping with stress the majority adopt a method comprising of self-confident approach. Key Words : Stress, sources of stress, stress management, nursing, intensive care