Ağız ve diş sağlığı merkezine müracaat eden hastaların koruyucu ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi düzeyleri :Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi örneği
The level of protective oral and dental health knowledge of the patients who apply to the oral and denral health center : Example of Denizli Oral and Dental Health Center
- Tez No: 348294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yaşam standartlarının iyileşmesine paralel olarak insanların ihtiyaçları değişmekte ve çeşitlenmektedir. Bu çeşitlenmenin beraberinde getirdiği modern yeme içme kültürü ve sürekli tüketime endeksli gıda ürünleri bireylerin ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilemektedir.Tüm dünyada tüketime özendirici doğallıktan uzak rafine gıdaların toplumların hayatlarından çıkartılmasının hemen hemen imkânsız olması, koruyucu ağız diş sağlığını ve bu alanda yapılan çalışmaları ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışmada 2008 yılında Denizli İlinde İl Sağlık Müdürlüğü ile Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalınca ortaklaşa yürütülmek üzere başlatılan ve sekiz yıl sürecek olan“Ağız Diş Sağlığını Geliştirme Projesi”Denizli'de yaşayan halkın, ağız ve diş sağlığına ilişkin bilgi düzeylerine etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak Denizli ilinde yapılan okul taramaları hakkında bilgi sahibi olan kişilerde anlamlı bir fark var iken, çocuğu okul taramasına katılan kişilerde anlamlı bir fark görülmemiştir. Dolayısı ile okul taramalarının kişilerin ağız diş sağlığı bilgi düzeyleri üzerinde olumlu yönde etkisine rastlanmamıştır. Anahtar Kelimeler : Koruyucu Ağız DiĢ Sağlığı Hizmetleri, Ağız DiĢ Sağlığı
Özet (Çeviri)
The improvement of living standards every other day changes the needs of the people accordingly. Eating styles, cultures and food which are proper to permanent consumption and which are produced according to industrial society; affect the dental health of the people in negative way.The impossibility of taking away consumption encouraging unnatural food form people's lives gives prominence to oral and dental health and studies carried out on this subject. In this study; the effect of the Project started with the collaboration of Provincial Health Directory having bee founded in 2008 in Denizli, and Pamukkale University Public Health Centre and expected to last for 8 years; level of oral and dental knowledge of the people living with be examined.Lastly while there is a noticeable difference in the knowledge average of the people who are aware of the school visits which are carried out in the province of Denizli, we still haven't been able to a remarkable difference in the average knowledge of those people whose children attend the school visits. To sum up, we haven't been able to see a positive affect of school visits on the average dental health knowledge of people. Key Words : Preventive Oral Health Care Services, Oral Health Care