Sağlık kurumlarında maliyet analizi: Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi örneği
Cost analysis of health institutions: Bursa Oral and Dental Health Center case
- Tez No: 348299
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ülkemizde sağlık sektörünün her geçen gün büyümesi, uluslararası standartlara uyma zorunluluğu, hizmetten faydalananların beklentilerinin artması ve özel sektörün sağlık alanında yaygınlaşmasıyla maliyet faktörü sağlık kurumları için çok daha önem kazanmıştır. Geçmişte sadece sınai işletmeler için düşünülen kıt kaynakların etkin ve verimli kullanımı günümüzde sağlık kurumları içinde zorunlu hale gelmiştir. Maliyetlerin etkin kullanımı ve maliyetler üzerinde tam kontrolün sağlanması ise maliyet ile ilgili verilerin doğru ve zamanında elde edilmesi ile mümkündür. Yöneticilerin kaynaklarını en doğru biçimde kullanmak, verecekleri kararlarda ve denetim fonksiyonlarını gerçekleştirirken maliyet verilerine ihtiyaçları vardır. Ancak yaptığımız araştırmanın da desteklediği gibi özellikle kamu sağlık kurumlarında maliyet verilerine ulaşacak yeterli alt yapı bulunmamaktadır. Sağlık kurumlarında etkin bir maliyet kontrolü için öncelikle maliyet muhasebesi sisteminin kurulması, stoklar üzerinde daha etkin bir kontrolün sağlanması ve maliyet konusunda uzmanlaşmış personel yetiştirmeleri önerilmektedir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Kurumlarının Yönetimi, Maliyet, Maliyet Muhasebesi
Özet (Çeviri)
As health sector develops day by day in our country, obligation of obeying international standarts emerges, beneficiaries? expectations increases and private sector grows up in the health field, finance factor have become much more important for health institutions. Effecient and productive using of limited sources which is once being considered for only industrial management have become compulsory. Efficient using of costs and obtaining the absolute control over the costs is possible with true and when due obtaining of outputs about finance. For managers to use their sources in a most appropriate way, they need cost outputs in their decisions and while they are achieving control functions. However, as it is being supported by our survey, there is no enough basis to reach cost outputs especially in community health institutions. For a efficient cost control in health institutions, firstly, to found cost accountancy system, having a more efficient cost control system over the stocks and raise staff who has become master in the cost issue are being suggested. Key Words : Management of Health Institutions, Cost, Cost Accountancy