Sağlık kurumlarında maliyet analizi: Gümüşhane ili Kelkit Devlet Hastanesi örneği
Cost analysis in health care institutions: Example of Kelkit State Hospital in Gümüşhane province
  1. Tez No: 658986
  2. Yazar: ONUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı; sadece hastalara sunulan hizmetlerin maliyetlerin bilinmesi değil aynı zamanda hastanenin denetim mekanizmasının çalışıp çalışmadığını, kontrollü bir maliyet harcaması yapılıp yapılmadığın ortaya çıkarılmasıdır. Bu çalışmada basit dağıtım yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda çalışmanın örneklemini Gümüşhane İli Kelkit Devlet Hastanesi oluşturmaktadır. Söz konusu hastanenin ilgili bölümlerinden iç hastalıkları, kardiyoloji, göğüs, enfeksiyon, çocuk hastalıkları ve sağlığı, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, genel cerrahi, ortopedi, üroloji, kulak-burun-boğaz, göz, kadın hastalıkları ve doğum, ağız, diş ve çene hastalıkları, nefroloji, hemodiyaliz, yoğun bakım, nöroloji, ruh sağlığı, algoloji ve acil polikliniklerine ait gelir gider kalemleri; satın alma, mutemetlik, faturalama ve ayniyat gibi birimlerden temin edilerek aylık olarak tablolar halinde sunulmuştur. Ayrıca; Ameliyathaneye ilişkin gelir gider kalemlerine bakıldığında en fazla gelirin ortopedi ve travmatoloji en az gelir ise kulak-burun-boğaz polikliniğine ait olduğu görülmüştür. Çalışma sonuçlarına bakıldığında en fazla gelir kalemin acil polikliniğinde en az gelir kaleminin ise algoloji polikliniğinde olduğu tespit edilmiştir. Gider kalemlerine bakıldığında ise en fazla memur maaşları ve en az gider ise internet olduğu anlaşılmıştır. Sağlık hizmetleri gelir gider kalemlerine bakıldığında en fazla gelir ilaç ve tıbbi sarf malzeme en az gelir ise nükleer tıp görüntüleme ve tedavi kalemine ait olduğu görülmüştür. Bu çalışmada ayrıca Kelkit Devlet Hastanesi'nin poliklinik ve klinik maliyetlerinin ilgili gider yerlerine dağıtımı ve birim maliyetler belirlenmiş olup Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları ile karşılaştırılmıştır. Yapılan analiz sonucunda en fazla birim maliyeti göğüs polikliniğinde en az ise acil servis bölümünde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; It is not only to know the costs of the services provided to patients, but also to reveal whether the control mechanism of the hospital is working and whether a controlled cost expenditure is made. Simple distribution method is used in this study. In this context, the sample of the study is Gümüşhane Province Kelkit State Hospital. Internal medicine, cardiology, chest, infection, pediatrics and health, physical medicine and rehabilitation, general surgery, orthopedics, urology, ear-nose-throat, eye, gynecology and obstetrics, oral, dental and maxillofacial diseases from the relevant departments of the said hospital. Income and expense items of nephrology, hemodialysis, intensive care, neurology, mental health, algology and emergency outpatient clinics; procured from units such as purchasing, trusteeship, invoicing and in-kind, and presented in tables on a monthly basis. Also; Considering the income and expense items related to the operating room, it was seen that the highest income belonged to orthopedics and traumatology and the least income belonged to the ear-nose-throat polyclinic. Considering the results of the study, it was determined that the highest income item was in the emergency outpatient clinic and the least income item was in the algology outpatient clinic. When the items of expense are analyzed, it is understood that the most civil servant salaries and the least expense is the internet. When the health services income and expense items are analyzed, it is seen that the highest income belongs to drugs and medical consumables and the least income belongs to nuclear medicine imaging and treatment items. In this study, the distribution of the polyclinic and clinic costs of Kelkit State Hospital to the relevant expense centers and the unit costs were determined and compared with the prices of the Social Security Institution Health Implementation Notification (SUT). As a result of the analysis, the highest unit cost was seen in the chest polyclinic and the least in the emergency department.