İran İslam Devrimi sonrası Şii Hilali
Shia Crescent after Islamic Revolution in Iran
  1. Tez No: 348298
  2. Yazar: SEFER HUMAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, 1979 yılında Ayetullah Humeyni?nin gerçekleştirdiği İran İslam Devrimi?nden sonra bir hilal biçiminde oluşan Şii odaklı, mezhepsel birliğin, Sünni odaklı İslam ülkelerine ve ABD ?İsrail işbirliğine karşı kendini koruma çalışmaları anlatılmaktadır. Çalışmanın içinde Şii Hilali diye adlandırılmak istenen olgunun, aslında oluşmadığı detaylı açıklamalar ile anlatılmaktadır. İran'da Şii Hilali olarak adlandırılan olgunun, aslında etnik, kültürel, milli ve sosyo-politik farklılıklar dikkate alınmadan, mezhep temeli üzerinde oluşturulmuş bir ittifak olduğu gözlemlenmiştir. Bu yapının kendi öz kimlikleriyle mevcut politik yapılar içinde yer almak istedikleri belirtilmiştir. Mezhepsel çatışmaların Ortadoğu?nun geleceğini yönlendireceği hatta belirleyeceği iddiası, bölgede bulunan ülkelerin siyasi ve ekonomik sorunlarını görmezden gelmektedir. Ayrıca bu yaklaşım, Şiiliği tamamen duru, monolitik bir tarzda ele almaktadır. Bu nedenle İran İslam Devrimi sonrası oluşan Şii Hilalini incelerken, Şii Hilalinin olmadığını detayları ile açıklayıp, Hizbullah ve Irak Şiileri, Körfez ülkelerindeki Şiileri de kendi öz kimlikleriyle mevcut politik yapılar içinde inceleyerek açıklanmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Şiilik, Devrim, Mezhep, Ortadoğu
Özet (Çeviri)
In this thesis, a view of the 1979 Iranian Islamic Revolution that was materialized by Ayatollah Humeyni and his believers, what came prior the revolution in the Middle East while as a result a union in İslamic religious sects were formed can be followed. The document also tries to note other Sunni countries, and how they thrive to become a strong nation by protecting themselves against The United States and Israel like a Shi?ite crescent. In the study named as Shi?ite crescent, the fact that this phenomenon has not yet formed and described in the detailed explanations. Shi?ite Crescent in Iran, in fact, it observed an alliance that created on the basis of sectarian that regardless of ethnic, cultural, national, and socio-political differences. This structure wanted to be take part with their self-identities in current political structures. Claiming that the inner tensions between sects will drive, even `form? the future of the Middle East is an easy way to avoid the political and economic problems of the region countries. Additionally this claim looks at Schism under a lucid, monolith approach. This is the reason while going over the post Iranian Islamic Revolution Shi?ite crescent, Hezbollah, Iraq Shi?ite, and Gulf countries Shi?ite has been commented under their own core identities and existing political structures. Key Words : Shi‟ism, Revolution, Sectarian, Middle East