Okul çalışanlarının engellenmesinde örgütsel ve toplumsal çevrenin etkisi
The impact of organizational and social environment at the detention of the school employees
  1. Tez No: 348334
  2. Yazar: EMİNE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışma; İstanbul ili, Kadıköy ve Üsküdar ilçesi sınırları içerisinde bulunan resmi orta öğretim kurumu olan Anadolu Liselerinde görev yapan yönetici ve öğretmenlerin engellenmesinde örgütsel ve toplumsal çevrenin etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın örneklemini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili, Kadıköy ilçesindeki 9 ve Üsküdar İlçesindeki 9 Anadolu Lisesinde görev yapan yönetici ve öğretmenlere uygulanmış olup 400 adet veri toplanmıştır.. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan ?Okul Çalışanlarının Engellenmesinde Örgütsel ve Toplumsal Çevrenin Etkisi? anketi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan yöneticilerin yönetim görevi esnasında karşılaştıkları engeller ölçeği iki alt faktörden oluşmaktadır. Okul Çalışanlarının Engellenmesinde Örgütsel ve Toplumsal Çevrenin Etkisi belirlemek amacıyla, anketteki bağımsız değişkenlere ait frekansları ve ( % ) Yüzde değerleri tespit edilmiştir. Anket kullanılarak elde edilen sonuçların, araştırmaya katılan öğretmenlerin cinsiyet, görev, yaş, medeni hali, mesleki kıdem, aynı okulda çalışma süresi ve konu ile ilgili hizmet içi eğitim aldınız mı değişkenlerine bağlı olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of detention of organizational and social environment on official secondary school teachers? and administrators? of Anatolian High Schools within İstanbul City borders within Kadıköy and Üsküdar Districts. The samples of this study had been collected from 400 datas during the 2012-2013 academic year from teachers and administrators of 9 Schools from Kadıköy District and 9 schools from Üsküdar District within the borders of İstanbul City. To collect the data for the study, the researcher created a questionnaire under the heading of ?The impact of Organizational and Social Environment at the detention of the school employees?. The scale of administrators obstacles encountered during the task of managing used in the study, consists of two sub-factors. In order to determine the organizational and social environment influence the detention of school employees, the independent variables in the questionnaire had been determined with the frequencies and change in (%) Percentage. The results obtained from the questionnaires had been tested with such effective variables; the teachers gender, age, marital status, seniority, for how many years are you working in the same school, have you taken in-service training on the subject.