Cydia pomonella granulozis virüs (CpGV)'ün cydia molesta'da transkripsiyonal analizi
Transcriptional analysis of cydia pomonella granulovirus (CpGV)in cydia molesta
- Tez No: 348351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Doğu meyve güvesi Cydia molesta (Lepidoptera: Tortricidae), son zamanlarda, Çin, Asya, Avrupa ve Avustralya gibi ülkelerde sert çekirdekli meyvecilik alanlarında önemli bir zararlı haline gelmiştir. Zararlı larvaları, Rosaceae familyası içinde bulunan şeftali, elma, erik gibi meyvelere büyük hasarlar vermektedir. C. molesta aynı zamanda C. pomonella ile yakından ilişkili bir tür olduğundan, elma bahçelerinde de büyük zararlara neden olmaktadır. Baculoviridae üyesi olan C. pomonella granülovirüsünün (CpGV) C. pomonella?ya karşı yüksek bir spesifitesi olduğu bilinmektedir. CpGV, dünyada C. pomonella?ya karşı kullanılan en önemli biyolojik mücadele etmenidir. C. pomonella ile C. molesta yakından ilişkili türler olmasına rağmen, CpGV?nın ticari izolatı olan CpGV-M?nin C. molesta üzerinde enfeksiyon başarısı yüksek değildir. Yakın zamanda izole edilen ve V22 olarak adlandırılan CpGV izolatının C. molesta üzerinde etkinliğinin yüksek olduğu gösterilmiştir. CpGV-V22, CpGVgenotiplerinin bir karışımıdır. Ticari CpGV-M?nin C. molesta üzerindeki enfeksiyon sürecinin daha iyi anlaşılabilmesi için, C. molesta ve C. pomonella üzerinde karşılaştırmalı transkriptom analizleri yapıldı. CpGV-M?nin seçilmiş genlerinin (granulin, actin, ie-1, lef-8, mcp, f-protein) transkriptsiyonu reverse transkripsiyon PCR (RT-PCR) yöntemiyle analiz edildi. CpGV-M ile enfekte C. molesta ve C. pomonella larvalarından yapılan RT-PCR sonuçlarına göre, CpGV-M C. pomonella?da transkript olurken, C. molesta?da transkript olmadığı belirlendi. Bu nedenle, farklı bir granulozis virus izolatının (V22), C. molesta?daki traskripsiyon analizlerinin yapılabilmesi için bu izolat karışık genotiplerden oluşan granulozis viruslerin stoğundan (CpGV-V22) in vivo klonlama yöntemiyle saflaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Recently, the oriental fruit moth Cydia molesta (Lepidoptera: Tortricidae) has become a major pest of stone fruit growing areas such as China, Asia, Europe, South and North America, the Middle East, New Zealand and Australia. The fruit moth larvae have caused significant damage different host plants within the family Rosaceae (peach, apple, and plum). Cydia molesta is also a closely related species to the codling moth Cydia pomonella, a major pest in apple orchards. The Cydia pomonella granulovirus (CpGV), a member of Baculoviridae, is known to be highly specific towards Cydia pomonella and is worldwide the most important biological agent for controlling codling moth. Though C. molesta and C. pomonella are closely related, the infection success of C. molesta by conventional CpGV, such as CpGV-M (`Mexican isolate?, Tanada, 1964), is not high. Recently a new CpGV isolate, called V22 (MadexTwin, Andermatt Biocontrol), had been selected and showed improved efficancy to C. molesta. CpGV-V22 is a mixture of two CpGV genotypes. For a better understanding of the infection process of conventional CpGV-M in C. molesta, a comparative transcription analysis of this virus in C. molesta and C. pomonella was performed. The transcription of selected genes (granulin, actin, ie-1, lef-8, mcp, F-protein) of CpGV-M was analyzed by reverse transcription PCR (RT-PCR). The results of RT-PCR from CpGV-M infected C. pomonella and C. molesta larvae showed that CpGV-M is not transcribed in C. molesta but in C. pomonella. Therefore an in vivo cloning procedure was implemented in order to isolate a pure genotype of CpGV-V22 in C. molesta. Further experiments transcriptonal analyses will follow for the pure isolate CpGV-V22 in order follow the infection process of CpGV-V22 isolate in C. molesta.