Cydia pomonella L. (Lep. Tortricidae)'nın cevizdeki biyoekolojisi ve zararı üzerinde araştırmalar
- Tez No: 35409
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ill oz Bu araştırma 1993 yılı mayıs ile 1994 yılı ekim ayları arasında, Sinop ili, Gerze ilçesinde Cydia pomonella (L.)(Lepidoptera: Tortricidae)'nın cevizdeki biyoekolojisi ve zararı üzerinde yürütülmüştür. Çalışma ile C. pomoneila'nm bir yılda verdiği döl sayısı, biyolojisi ve döllere göre zarar şekilleri ortaya konulmuştur. C. pomoneila'nın cevizde yılda 2 döl verdiği, birinci dölün konukçuda ekonomik zarara neden olduğu, ikinci dölün ekonomik düzeyde zararlı olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT STUDIES ON BIOECOLOGY AND DAMAGE OF Cydia pomonella (L.) (Lep.:Tortricidae) ON WALNUT. This study was performed in Gerze county of Sinop province, between May 1 993 and October 1994, to determine bioecology and damage of Cydia pomonella on walnut. Generation per year, biology and damage types of each generation were determined. It was found that ( \pomonella had two generations on walnut and the first generation caused economical damage while the second generation was not economically harmful.