Pozantı'da sert ve yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında zararlı lepidoptena türlerinin saptanması ve cydia pomonella L., grapholitha molesta busck, archips rosana L. ve synanthedan myopaeformis'in populasyon gelişmeleri
  1. Tez No: 50346
  2. Yazar: FUNDA KAZAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL KORNOŞOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
54 ÖZET Çalışma 1994-1995 yıllarında Pozantı'da sert ve yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında zararlı Lepidoptera türlerinin saptanması ve Cydia pomonetta, Grapholitha molesta, Archips rosana ve Synanthedon myopaeformis' 'in populasyon gelişmesinin belirlenmesi amacıyla Çukurova Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Pozantı Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi (POZMER)'nde yürütülmüştür. Bu amaçla Pozmer'de 1994-1995 yıllarında sert Ve yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında gözle kontrol ve kültüre alma, ışık ve feromon tuzaklarında türler saptanmıştır. Saptanan türler teşhis edilmiş parazitoidli örneklerden parazitoidler elde edilmiş ve teşhisleri yaptırılmıştır. Ayrıca çalışmada iki türün ışık ve feromon, iki türün de sadece feromon tuzaklarında populasyon gelişmeleri takip edilmiş ve POZMER'de zararlıların döl sayılan verilmiştir. Bu çalışma sonucunda Lepidoptera takımına ait 12 familyaya bağlı 21 tür saptanmıştır. Saptanan türler Recurvaria nanella, Anarsia lineatella, C. pomonella, C. funebrana, G. molesta, Spilonata ocellana, A. rosana, Cossıts cosstıs, Zeuzera pyrina, S. myopaeformis., S. tipuliformis, Hyponomeuta malinellus, Acronicta psi, Euproctis chrysorrhoea., E. si mi Us, Lymantria di spar., Malacosoma neustria, Saturnia pyri, Smerinthus kindermanni, Iphiclides podalirus ve Nymphalis polychlorus' dur. Saptanan türlerden ekonomik önemde zarar oluşturanlar C. pomonella ve A. rosana olarak belirlenmiş, G. molesta ve S. myopaeformis feromon tuzaklarında yoğun olarak bulunmuştur. Feromon tuzaklarında yapılan çalışmalarda C. pomonella' nın 2, A. rosana' mn 1., G. molesta' nm 3 ve S. myopaeformis' m 1 döl verdiği saptanmıştır. Zararlıların ergin populasyon gelişmelerinin belirlenmesinde feromon tuzakları kullanılan türlerde, feromon tuzakları ışık tuzağından daha başarılı olmuştur. Çalışmada C. pomonella' nın larva parazitoidi olarak Bracon hebetor ve Apanteles sp., A. rosana'nın pupa parazitoidi olarak Chalcioidea üst familyasından bir tür saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY In this study, it was aimed to determine lepidopterous pest species of stone and pome fruit trees and population development of Cydia pomonella, Grapholitha molesta, Archips rosana, Synanthedon myopaeformis in Pozantı Agricultural Research and Experiment Center (POZMER) in 1994-1995. Pest of stone and pome fruit trees were determined by visual control, rearing method, light and pheromone traps in POZMER in 1993-1994. After that pest species and parasites emerged from the pests were identified. In addition population development and number of generation given during the year were determined by light and feromon traps in Pozantı. According to the result, 21 lepidopterous pest species belonging to 12 families were identified. These species were Recurvaria nanella, Anarsia lineatella, C. pomonella, C. funebrana, G. molesta, Spilonata ocellana, A. rosana, Cossus cossus, Zeuzera pyrina, S. myopaeformis, S. tipuliformis, Hyponomeuta malinellus, Acronicta psi, Euproctis chrysorrhoea, E. similis, Lymantria dispar, Malacosoma neustria, Saturnia pyri, Smerinthus kindermanni, Iphiclides podalirus, Nymphalis polychlorus. Among these species C. pomonella and A. rosana were found to be economically important pest species but the population density of G. molesta and S.myopaeformis. were also high. Regarding to pheromone traps, number of generation for C. pomonella, G. molesta, A. rosana and S. myopaeformis were 2, 3, 1 and 1 respectively during the year. Pheromone traps were more effecive than the light traps for determining the adult population development of pest species. Two parasitoid species, Bracon hebetor and Apanteles sp. were determined from C. pomonella and Archips rosana respectively.