Alabalık işletmelerinden izole edilen bakterilerde antibiyotik direnç genlerinin belirlenmesi
Determination of antibiotic resistance genes in the bacteria isolated from trout farms
- Tez No: 348363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇAPKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Rize ve Trabzon illerinde bulunan 7 farklı alabalık işletmesinde balıkların yanında giriş ve çıkış suları fiziko-kimyasal ve bakteriyolojik açıdan incelenmiştir. Su, sediment ve balıklardan izole edilen bakterilerde antibiyotik direnci ve direnç genlerinin varlığı araştırılmıştır. İşletmelerin su ve sediment örneklerinden başta Escherichia coli olmak üzere 9 farklı bakteri türü (n:159) izole edilirken, balıklardan 12 farklı bakteri türü (n:24) izole edilmiştir. Antibiyogram testi sonuçlarına göre koliform bakterilerde en yüksek direnç sulfametaksazol ve ampisilin antibiyotiklerine karşı tespit edilirken balıklardan izole edilen bakterilerin ise sulfametaksazol, imipenem ve aztreonama karşı dirençli oldukları belirlenmiştir. En etkili antibiyotikler rifampisin, kloramfenikol ve tetrasiklindir. Çalışmada izole edilen bakteri türlerinin çoğu için Çoğul Antibiyotik Direnç İndeksi değeri kritik seviyenin üzerinde hesaplanmıştır. Bakterilerde en sık görülen antibiyotik direnç geni ampC olmuştur ve bunu koliform bakterilerde tetA, sul2, blaCTX-M1 ve blaTEM-OT12 direnç genleri takip etmiştir. Bakterilerin %70,8?inin en az bir tane direnç genine sahip oldukları belirlenirken, %66,6?sının da iki veya daha fazla direnç genine sahip oldukları belirlenmiştir. Plazmit bulunduran bakterilerin %36,54?ünün aktarılabilir plazmite sahip oldukları belirlenmiş ve plazmitlerle aktarılabilen direnç genleri ampC, blaCTX-M1, tetA, sul2, blaTEM-OT12 ve blaTEM-OT34 olarak tespit edilmiştir. Sucul ortamın, bakterilerin antibiyotik direncinin gelişmesi ve direnç genlerinin yayılmasında önemli rol oynayabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the quality of influent and effluent of 7 trout farms located in Rize and Trabzon was determined in terms of physco-chemical and bacteriological structure. Antibiotic resistance and the presence of resistance gene were investigated in the bacteria isolated from water, sediment and fish. While 9 bacterial species (n:159) particularly Escherichia coli were isoleted from the water and sediment samples, 12 species (n:24) were isolated from fish. According to the antibiogram test results, while the highest resistance to sulfamethoxazole and ampicillin was determined in coliform bacteria, sulfamethoxazole, imipenem and aztreonam were in bacteria in fish. The most effective antibiotics were rifampicin, chloramphenicol and tetracycline. Multiple Antibiotic Resistance Index values were calculated above the critical line for almost all of the bacteria isolated in this study. The most common antibiotic resistance gene in the bacteria was ampC and followed by tetA, sul2, blaCTX-M1 and blaTEM-OT12 resistance genes in the coliform bacteria. It was determined that while 70,8% of the bacteria had at least one resistance gene, 66,6% of the bacteria had two or more resistance genes. It was determined that 36,54% of the bacteria having plasmid had transferable plasmid and plasmid mediated transferable resistance genes were determined as ampC, blaCTX-M1, tetA, sul2, blaTEM-OT12 and blaTEM-OT34. It was determined that the aquatic environment could play an important role in the development of antibiotic resistance and the dissemination of the resistance genes of the bacteria.